Wyrok SN z dnia 21 grudnia 2004 r. sygn. I PK 122/04

Termin przedawnienia roszczenia o zadośćuczynienie z tytułu choroby zawodowej (art. 442 § 1 k.c.) w stosunku do dwóch pracodawców, u których pracownik był narażony na działanie czynników szkodliwych, rozpoczyna bieg odrębnie do każdego z nich.

Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Józef lwulski, Maria Tyszel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2004 r. sprawy z powództwa Włodzimierza P. przeciwko Zakładom Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych „P.” w Ł. w likwidacji i Zakładom Wyrobów Uszczelniających i Termo-izolacyjnych „P.” Spółce z o.o. w Ł. o zadośćuczynienie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 13 stycznia 2004 r. [...]

1. u c h y I i ł zaskarżony wyrok w stosunku do Zakładów Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych „P.” w Ł. w likwidacji i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, pozostawiając mu także rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. o d d a I i ł kasację w pozostałej części;

3. nie obciążył powoda obowiązkiem zwrotu pozwanym Zakładom Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych „P.” - Spółce z o. w Ł. kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 22 września 2003 r. oddalił powództwo Włodzimierza P. przeciwko Zakładom Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych „P.” Spółka w Ł. oraz Zakładom Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych w likwidacji w Ł. o zasądzenie kwoty 50.000 zł tytułem zadośćuczynienia za skutki choroby zawodowej, uznając za zasadne zarzuty przedawnienia zgłoszone przez pozwanych.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w czasie od 25 sierpnia 1964 r. do 30 kwietnia 1993 r. powód był zatrudniony w Zakładach Uszczelnień i Wyrobów Azbestowych „P.” w Ł. na stanowisku ślusarza, w pełnym wymiarze godzin. Od dnia 1 maja 1993 r. podjął pracę w Zakładach Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych „P.” -Spółce z o.o. w Ł., w których pracował do 31 sierpnia 2001 r, również na stanowisku ślusarza. Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny dla Dzielnicy Ł.-G. w decyzji z 21 września 1998 r. stwierdził u powoda chorobę zawodową- pylicę azbestową płuc, a w orzeczeniu z dnia 15 października 1998 r. lekarz orzecznik stwierdził 50% uszczerbku na zdrowiu powoda spowodowanego skutkami choroby zawodowej. Na podstawie tego orzeczenia Zakłady Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych „P.” - Spółka z o.o. wypłaciły powodowi w dniu 4 listopada 1998 r. odszkodowanie w wysokości 14.390,00 zł. Podczas zatrudnienia w obydwu pozwanych zakładach powód pozostawał pod opieką Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Ł. W zaświadczeniu lekarskim z dnia 22 października 1998 r. placówka ta stwierdziła, że badania lekarskie i ocena zagrożeń występujących w środowisku pracy pozwalają uznać, iż wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych powód jest zdolny do pracy na stanowisku ślusarza. Kolejne badania przeprowadzone w 1999 r. i w 2001 r. nie doprowadziły do innej oceny. Niezależnie od opieki lekarskiej sprawowanej przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, powód od 1969 r. był poddawany systematycznym badaniom kontrolnym w Instytucie Medycyny Pracy. We wrześniu 1998 r. wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Orzeczeniem z dnia 15 października 1998 r. lekarz orzecznik ZUS w Łodzi uznał powoda za częściowo trwale niezdolnego do pracy, lecz nie stwierdził związku niezdolności do pracy z chorobą zawodową. Na tej podstawie organ rentowy wydał w dniu 19 października 1998 r. decyzję odmowną. W wyniku odwołania Sąd Okręgowy w Łodzi wyrokiem z dnia 29 czerwca 1999 r. [...] zmienił w ten sposób zaskarżoną decyzję, że przyznał powodowi prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową na stałe, poczynając od 1 września 1998 r, a apelację organu rentowego złożoną od wymienionego wyroku oddalił Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 1 marca 2000 r. [...]. Zarówno organ rentowy, jak i Lekarz Orzecznik ZUS (w orzeczeniu z 15 października 1998 r.) nie kwestionowali istnienia choroby zawodowej - pylicy płuc, byli jednak zdania, że choroba ta nie powoduje niezdolności powoda do pracy, zaś lekarz orzecznik ZUS wiązał częściową niezdolność do pracy ze stanem narządu wzroku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty