Wyrok SN z dnia 26 lutego 2004 r. sygn. V CK 220/03
Wierzyciel, który wyegzekwował świadczenie na podstawie nieprawomocnego, ale wykonalnego orzeczenia sądu drugiej instancji, powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu tego świadczenia.
Sędzia SN Antoni Górski (przewodniczący)
Sędzia SN Marian Kocon (sprawozdawca)
Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Dowódcy Ś. Okręgu Wojskowego w W. przeciwko małoletniej Agnieszce D. reprezentowanej przez matkę Elżbietę N.-D. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 12 lutego 2004 r. kasacji pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2002 r.
uchylił zaskarżony wyrok w punktach pierwszym i trzecim i w tym zakresie sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 15 listopada 2002 r., w uwzględnieniu apelacji powoda Skarbu Państwa - Dowódcy Ś. Okręgu Wojskowego w W., zmienił wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 22 maja 2002 r. w ten sposób, że zasądził od pozwanej małoletniej Agnieszki D. na rzecz powoda 441 025,12 zł z odsetkami tytułem zwrotu wyegzekwowanego świadczenia zasądzonego nieprawomocnym wyrokiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty