09.07.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 lipca 2004 r. sygn. II CK 460/03

Roszczenia wynikające z terminowych operacji finansowych, wykonywanych przez banki zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (jedn. tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.), mogą być dochodzone na drodze sądowej.

Sędzia SN Helena Ciepła (przewodniczący)

Sędzia SN Józef Frąckowiak

Sędzia SN Barbara Myszka (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Banku Handlowego, S.A. w W. przeciwko Robertowi J. o zapłatę 190 965,08 zł, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 9 lipca 2004 r. kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 10 lipca 2003 r.

oddalił kasację i nie obciążył pozwanego kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Bank Handlowy S.A. w W. wnosił o zasądzenie od Roberta J. kwoty 190 965,08 zł z umownymi odsetkami w wysokości 27%, poczynając od dnia 6 kwietnia 2001 r. do dnia zapłaty.

Wyrokiem z dnia 27 listopada 2002 r. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił powództwo. Na skutek apelacji powoda, Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 10 lipca 2003 r. zmienił zaskarżony wyrok i orzekł zgodnie z żądaniem pozwu, przyjmując za podstawę orzeczenia następujące ustalenia faktyczne.

Przedmiotem działalności powodowego Banku, prowadzonego w formie spółki akcyjnej wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego, jest m.in. wykonywanie terminowych operacji finansowych. Zezwolenie na dokonywanie tego rodzaju czynności bankowych udzielone zostało powodowi decyzją Nr 737/99 Przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 9 czerwca 1999 r, wydaną na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939 ze zm.).

W dniu 1 grudnia 2000 r. strony zawarły dwie umowy terminowej transakcji walutowej NETTA zabezpieczającej przed wzrostem kursu walutowego, w których zobowiązały się do rozliczenia w złotych różnicy między kursem terminowym a kursem referencyjnym określonych transakcji walutowych na następujących warunkach: jeżeli kurs referencyjny będzie wyższy od kursu terminowego, Bank zapłaci pozwanemu kwotę rozliczeniową wyliczoną jako iloczyn kwoty nominalnej umowy wyrażonej w walucie obcej i różnicy między kursem referencyjnym a kursem terminowym określonym w umowie, jeżeli natomiast kurs referencyjny będzie niższy od kursu terminowego, pozwany zapłaci Bankowi kwotę rozliczeniową wyliczoną jako iloczyn kwoty nominalnej umowy wyrażonej w walucie obcej i różnicy między kursem terminowym a kursem referencyjnym określonym w umowie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty