06.05.2003 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 6 maja 2003 r. sygn. I PK 237/02

Przewodniczący SSN Herbert Szurgacz (przewodniczący), Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2003 r. sprawy z powództwa Doroty C. i Urszuli G. przeciwko 1) Zakładowi Usługowo-Handlowemu „A.” - Adama W. w K., 2) „S.” SA Oddziałowi Zakładów Mięsnych w K., 3) „I.” SA w W. o ustalenie, na skutek kasacji strony pozwanej „I.” SA w W. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu Ośrodka Zamiejscowego w Koninie z dnia 9 października 2001 r. [...]

o d d a l i ł kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Koninie wyrokiem z dnia 9 października 2001 r. oddalił apelację pozwanego „I.” SA w W. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Kole z dnia 13 czerwca 2001 r. ustalającego, że jest on zobowiązany do zatrudnienia na podstawie umów na czas nieokreślony powódek: Doroty C. i Urszuli G., poprzednio zatrudnionych przez pozwanego „S. SA Oddział Zakładów Mięsnych w K., oraz oddalającego powództwa przeciwko temu pozwanemu, a także wobec pozwanego Zakładu Usługowo-Handlowego „A.” Adama W. w K.

W sprawie tej ustalono, że powódki były zatrudnione w Okręgowym Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w K., ostatnio na podstawie umów na czas nieokreślony. Powódki pracowały w stołówce, Dorota C. od 4 lipca 1994 r. jako pomoc kuchenna, a Urszula G. od 1 września 1978 r. jako młodszy kucharz. W dniu 24 czerwca 1999 r. pracodawca powódek - Zakłady Mięsne w K. - zawarły z pozwanym swoim byłym pracownikiem Adamem W., prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą Zakład Usługowo-Handlowy „A.” w K., umowę o świadczenie usług gastronomicznych od dnia 1 lipca 1999 r., z możliwością jej rozwiązania po upływie jednego roku za 6 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Strony tej umowy uzgodniły, że świadczenie tych usług odbywać się będzie w pomieszczeniach i przy wykorzystaniu maszyn i urządzeń zleceniodawcy, udostępnionych na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Ponadto pozwany Adam W. zobowiązał się do zatrudnienia z dniem 1 lipca 1999 r. 19 pracowników według imiennego wykazu, stanowiącego załącznik do zawartej umowy. Pismem z dnia 26 maja 1999 r. powódki zostały zawiadomione o ich przejęciu w trybie art. 23 § 3 k.p. przez nowego pracodawcę, a także były pouczone o możliwości rozwiązania umowy o pracę, z czego nie skorzystały.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty