12.12.2003 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 12 grudnia 2003 r. sygn. III RN 135/03

1. Decyzja administracyjna organu kolegialnego (zgodnie z zasadą pi-semności postępowania - art. 14 § 1 k.p.a.) jest „opatrywana podpisami” osób uczestniczących w jej przyjęciu albo przez sporządzenie odrębnego dokumentu, który jest podpisywany przez wszystkie osoby uczestniczące w jego przyjęciu, albo też przez ujęcie treści rozstrzygnięcia przyjętego w wyniku głosowania w protokole posiedzenia, do którego załączona jest podpisana przez uczestników posiedzenia lista obecności członków organu kolegialnego. Taka praktyka podpisywania decyzji administracyjnych (art. 104 k.p.a.) podejmowanych przez kolegialne organy orzekające jest zgodna z art. 107 § 1 k.p.a.

2. Organ administracji publicznej obowiązany jest z urzędu do doręczenia stronie postępowania jednego uwierzytelnionego odpisu decyzji, a nie jej oryginału (art. 109 § 1 k.p.a.).

Przewodniczący SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Józef lwulski, Andrzej Wasilewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2003 r. sprawy ze skargi Adama O. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 7 sierpnia 2001 roku, w przedmiocie skreślenia z listy adwokatów, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2003 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Okręgowa Rada Adwokacka w W. uchwałą[...] z dnia 28 września 2000 r. postanowiła o skreśleniu Adama O. z listy adwokatów Izby Adwokackiej w W., bowiem -jak podano w uzasadnieniu powyższej uchwały - w Monitorze Polskim z 1999 r. (Nr 10, poz. 147) opublikowane zostało jego nazwisko jako tajnego i świadomego współpracownika organów bezpieczeństwa państwa w latach 1955-1959, przy czym fakt ten miał miejsce przed uzyskaniem przezeń wpisu na listę adwokatów, lecz o fakcie tym Adam O. nie poinformował organów adwokatury podejmując starania o wpis na listę adwokatów. Powyższa uchwała została przyjęta w nawiązaniu do wcześniejszej uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej [...] z dnia 17 kwietnia 1999 r., mocą której uznano pracę i służbę adwokatów w organach bezpieczeństwa w latach 1944-1990 oraz tajną i świadomą współpracę z tymi organami za sprzeniewierzenie się podstawowym zasadom moralnym i fundamentalnym zasadom etyki adwokackiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty