Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606495)
      • Kadry i płace (26073)
      • Obrót gospodarczy (88689)
      • Rachunkowość firm (3729)
      • Ubezpieczenia (35724)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    21.10.2003 Kadry i płace

    Do wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi stosuje się konsultację z zakładową organizacją związkową

    Wyrok SN z dnia 21 października 2003 r. sygn. I PK 519/02

    Do wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela stosuje się tryb konsultacji określony w art. 38 k.p., jak również ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 41 k.p.).

    Przewodniczący SSN Józef lwulski

    Sędziowie SN: Zbigniew Hajn (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz

    Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2003 r. sprawy z powództwa Joanny F. przeciwko Publicznej Szkole Podstawowej w J. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 8 maja 2002 r. [...]

    uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

    Uzasadnienie

    Wyrokiem z 19 grudnia 2001 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim przywrócił Joannę F. do pracy w Publicznej Szkole Podstawowej w J. W uzasadnieniu podniesiono, że po ostatecznym sprecyzowaniu powództwa Joanna F. domagała się przywrócenia do pracy w Publicznej Szkole Podstawowej w J., twierdząc, że wypowiedzenie jej umowy o pracę nie zostało skonsultowane z organizacją związkową wręczono je w okresie choroby, a nadto naruszono zasady współżycia społecznego, gdyż jest ona matką samotnie wychowującą dwoje dzieci. Strona pozwana wnosiła o oddalenie powództwa, argumentując, że przy wypowiedzeniu powódce umowy o pracę dochowano wszelkich formalności, zaś przyczyną rozwiązania umowy o pracę była likwidacja stanowiska pracy.

    Sąd Rejonowy ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej Szkole na podstawie umowy o pracę jako nauczycielka nauczania początkowego w filii szkoły w K.M. W dniu 7 czerwca 2001 r. wręczono jej wypowiedzenie umowy o pracę, jako przyczynę podając likwidację stanowiska pracy. Rozwiązanie stosunku pracy wiązało się z likwidacją filii, w której powódka była zatrudniona.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Jak przygotować się do zmian 2026 w prawie pracy i ZUS
    • Nowe ułatwienia dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych
    • Czy można zastosować ponadlimitową umowę o pracę na czas określony dla obywateli Ukrainy, którzy mają prawo pobytu do 4 marca 2026 r.
    • Nowe zasady ustalania stażu pracy od 1 stycznia 2026 r.
    • Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę można się powołać na anulowaną karę porządkową
    • USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela Art./§ 20
    • USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Art./§ 38 41
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.