Przejście zakładu pracy na podstawie przejęcia zadań
Wyrok SN z dnia 10 października 2003 r. sygn. I PK 456/02
Przejęcie przez gminę zadań z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej stanowi przejście części zakładu pracy na nowego pracodawcę (art. 231 § 1 k.p.), którym jest podmiot wykonujący te zadania lub urząd gminy, jeżeli nie doszło do ich przekazania.
Przewodniczący SSN Józef lwulski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Zbigniew Hajn, Barbara Wagner.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2003 r. sprawy z powództwa Małgorzaty P.-W. przeciwko Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w S. o ustalenie i zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 6 czerwca 2002 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w S. ( pkt II i III) oraz wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Nowym Sączu z dnia 6 lipca 2001 r. [...], w części dotyczącej tej strony pozwanej i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania w tym zakresie.
Uzasadnienie
Powódka w pozwie z 3 marca 2000 r. dochodziła ustalenia istnienia stosunku pracy po 1 stycznia 2000 r. z pozwanym Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w S. i uznania rozwiązania z nią umowy o pracę z dniem 31 maja 2000 r. przez pozwany Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w likwidacji w N.S. za bezprzedmiotowe oraz zasądzenia wynagrodzenia za okres 35 dni choroby.
Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2000 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Nowym Sączu ustalił, że powódka od dnia 1 stycznia 2000 r. jest zatrudniona w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w S. i zasądził od tego pozwanego wynagrodzenie za pracę w styczniu 2000 r. oraz zasiłki chorobowe za okres od 26 stycznia do 31 marca 2000 r., a w pozostałym zakresie powództwo oddalił.
Na skutek apelacji pozwanego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w S. zaskarżony wyrok został uchylony, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania. Sąd odwoławczy polecił poczynić dokładne ustalenia, jakie zmiany organizacyjne dokonały się u pozwanego, kto faktycznie przejął poszczególne składniki jego mienia, w tym zwłaszcza działkę zabudowaną budynkiem Wiejskiego Ośrodka Zdrowia (WOZ) w B., jakie zadania i komu przekazał pozwany, co działo się na terenie WOZ w B. po dniu 1 stycznia 2000 r., czy była tam prowadzona działalność i w jakim zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty