Wyrok SN z dnia 18 września 2003 r. sygn. I PK 352/02
Wyłączenie z dniem 6 kwietnia 2000 r. wychowawców zatrudnionych w domach pomocy społecznej z zakresu zastosowania przepisów Karty Nauczyciela nie spowodowało utraty statusu mianowanego wychowawcy przez osoby, które uzyskały go wcześniej, w tym także z mocy prawa.
Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Józef Iwulski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2003 r. sprawy z powództwa Barbary K. przeciwko Domowi Pomocy Społecznej w Ł. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi z dnia 27 lutego 2002 r. [...]
1) oddalił kasację;
2) zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 120 zł (słownie złotych : sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy dla Łodzi-Śródmieścia wyrokiem z dnia 9 listopada 2001 r. [...] przywrócił powódkę Barbarę K. do pracy w pozwanym Domu Pomocy Społecznej w Ł. na poprzednich warunkach pracy i płacy, oddalając żądanie ustalenia, iż w dniu 6 czerwca 2000 r. powódka była nauczycielem mianowanym, wobec czego wypowiedzenie jej warunków pracy i płacy mogło nastąpić tylko w trybie określonym w art. 20 Karty Nauczyciela. W motywach tego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy powołał się na poniższe ustalenia faktyczne.
Powódka była u strony pozwanej zatrudniona od dnia 1 września 1992 r. w charakterze wychowawcy w wymiarze 26 godzin tygodniowo, początkowo na podstawie umowy o pracę na czas określony, zaś od dnia 1 lipca 1993 r. na podstawie umowy bezterminowej. Warunki umowy określone były na podstawie Karty Nauczyciela. Od dnia 1 lutego 1994 r. do dnia 31 marca 1994 r. powódka wykonywała obowiązki wychowawcy „na 1/4 etatu". Zakres obowiązków, które były obowiązkami psychologa, powódka otrzymała wraz z zawarciem pierwszej umowy o pracę, tj. w dniu 1 września 1992 r. Powódka jest z wykształcenia psychologiem. Ukończyła także studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki. W dniu 8 maja 1997 r. powódka wystąpiła do dyrektora strony pozwanej o wydanie jej aktu mianowania, który otrzymała w dniu 15 maja 1997 r. ze stwierdzeniem, że wychowawcą mianowanym stała się z dniem 1 października 1995 r. W dniu 31 października 2000 r. powódce wręczono wypowiedzenie zmieniające, którego termin upływał w dniu 31 stycznia 2001 r. , proponując następujące, nowe warunki: stanowisko - specjalista psycholog, wynagrodzenie -zasadnicze według XIV kategorii zaszeregowania, tj. 1.050,00 zł, dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny w wysokości 20% najniższego wynagrodzenia z tabeli płac, premia regulaminowa, 40- godzinny tydzień pracy, urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni. Jako przyczynę wypowiedzenia podano zmiany organizacyjne nie powodujące zmniejszenia zatrudnienia, spowodowane nowelizacją Karty Nauczyciela przez ustawę z dnia 18 lutego 2000 roku. Powódce zmieniono także zakres obowiązków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty