13.06.2003 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2003 r. sygn. III CKN 111/01

Umieszczenie w porządku dziennym walnego zgromadzenia akcjonariuszy wniosku określonego w art. 379 § 3 k.h. wyłączało możliwość usunięcia tego wniosku w drodze podjęcia stosownej uchwały przez to zgromadzenie.

Sędzia SN Marek Sychowicz (przewodniczący)

Sędzia SN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

Sędzia SN Henryk Pietrzkowski

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Roberta O. przeciwko Korporacji Gospodarczej „E.” S.A. w K. o unieważnienie uchwały, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 13 czerwca 2003 r. na rozprawie kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 27 czerwca 2000 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 27 marca 2000 r. uchylił uchwałę nadzwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy Korporacji Gospodarczej „E.” S.A. w K., podjętą w dniu 28 września 1999 r., dotyczącą wykreślenia z porządku obrad punktu poświęconego wyborowi rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami akcjonariuszy. Rozstrzygnięcie to zapadło w rezultacie aprobaty stanowiska powoda, akcjonariusza pozwanej spółki i zarazem członka jej rady nadzorczej, domagającego się uchylenia uchwały jako podjętej wbrew przepisom (art. 413 § 1 k.h.). W ocenie powoda, walne zgromadzenie akcjonariuszy nie miało prawa głosować nad wnioskiem, gdyż oznaczało to unicestwienie tego wniosku przed jego merytorycznym rozpoznaniem, a wniosek został zgłoszony właśnie do rozpatrzenia przez walne zgromadzenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty