18.12.2002 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 18 grudnia 2002 r. sygn. I PK 17/02

Istniejące w dacie wypowiedzeniu umowy o pracę względy ekonomiczne, wymuszające zmniejszenie zatrudnienia, stanowią wystarczającą przyczynę rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 10 ust. 1 w związku z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.), także w przypadku, gdy zmiany organizacyjne związane z realizacją planów oszczędnościowych wystąpią po dokonaniu wypowiedzenia.

Przewodniczący SSN Barbara Wagner

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2002 r. sprawy z powództwa Wandy G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej „W." w J. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 25 października 2001 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 czerwca 2001 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Jaśle zasądził od pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej „W." w J. na rzecz powódki Wandy G. odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę w kwocie 3000 zł. Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej Spółdzielni od 11 grudnia 1996 r. w charakterze starszego referenta do spraw administracyjno-czynszowych. Pismem z dnia 17 listopada 2000 r. pozwana wypowiedziała powódce umowę o pracę podając jako przyczynę wypowiedzenia planowaną zmianę struktury zatrudnienia, która przewiduje likwidację zajmowanego przez powódkę stanowiska i przejęcie jej obowiązków przez innych pracowników. Na nadzwyczajnym zebraniu przedstawicieli członków spółdzielni w dniu 10 listopada 2000 r. zalecono ograniczenie kosztów funkcjonowania spółdzielni. W związku z tym rada nadzorcza na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 2000 r. ustaliła konieczność wprowadzenia zmian organizacyjnych określonych w projekcie zarządu w dwóch etapach; w części dotyczącej zarządu po rejestracji zmian statutowych i powołaniu prezesa zarządu i w części dotyczącej pracowników od 1 marca 2000 r. W zmienionym schemacie organizacyjnym przewidziano 5 i % etatu zamiast dotychczasowych 6 i V etatu, przy czym dotychczasowe stanowisko powódki (referenta do spraw czynszowych) nie zostało utrzymane. Zakres czynności powódki przejęli referent do spraw administracyjnofinansowych i prezes zarządu. Zdaniem Sądu wypowiedzenie powódce umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem prawa, gdyż zostało dokonane przed wprowadzeniem zmian organizacyjnych. Jednocześnie Sąd uznał za niecelowe przywrócenie powódki do pracy, bowiem po upływie okresu wypowiedzenia stanowisko pracy powódki zostało faktycznie zlikwidowane. W związku z tym na podstawie art. 45 § 2 k.p. zostało zasądzone odszkodowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty