20.03.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 marca 2002 r. sygn. V CKN 888/00

Umowa przewłaszczenia ruchomości, zawarta przez przyszłego upadłego w okresie dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku o upadłość, jeżeli jej celem było zabezpieczenie wierzytelności powstającej jednocześnie z udzielonym zabezpieczeniem, nie jest bezskuteczna ex legę (art. 54 § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe, jedn. tekst: Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.).

Sędzia SN Mirosław Bączyk (przewodniczący, sprawozdawca)

Sędzia SN Tadeusz Domińczyk

Sędzia SN Barbara Myszka

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa syndyka masy upadłości Z. Zakładów Obuwia S.A. w Z. przeciwko Bankowi Zachodniemu S.A. w W., Oddziałowi w Z. o uznanie umowy za bezskuteczną po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 20 marca 2002 r. na rozprawie kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 12 maja 1999 r.

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód - syndyk masy upadłości Z. Zakładów Obuwia S.A. w Z. domagał się uznania za bezskuteczną umowę przewłaszczenia, zawartą przez upadłe Zakłady z pozwanym Bankiem Zachodnim w Z. w dniu 26 marca 1998 r. Sąd Okręgowy uznał tę umowę za bezskuteczną wobec masy upadłości Z. Zakładów Obuwia S.A. przyjąwszy, że pozwany Bank, zawierając wspomnianą umowę, działał na szkodę innych wierzycieli Z. Zakładów Obuwia SA, i jako podstawę rozstrzygnięcia powołał art. 527 § 4 k.c. oraz art. 54 § 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (jedn. tekst: Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm. - dalej "Pr.upadł."). Sąd ten ustalił, że w dniu 17 marca 1998 r. Z. Zakłady Obuwia S.A. wystąpiły do pozwanego Banku z wnioskiem o udzielenie kredytu obrotowego. Umowę kredytową zawarto w dniu 26 marca 1998 r. i w tym samym dniu dokonano również przewłaszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku (obuwia różnego asortymentu, znajdującego się w obiektach Z. Zakładów Obuwia SA). Wartość zbioru obuwia określono na kwotę 5 000 000 zł. Strony postanowiły, że przewłaszczone rzeczy pozostawione zostaną we władaniu przewłaszczającego jako przechowawcy, przy czym przechowawca będzie mógł je zbywać i jednocześnie zastępować innymi rzeczami tego samego rodzaju, jakości i wartości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty