Wyrok SN z dnia 22 listopada 2002 r. sygn. IV CKN 1526/00
Postanowienie regulaminu bankowego, określające początek okresu odpowiedzialności banku za następstwa utraty blankietów czekowych, nie jest równoznaczne z wcześniejszym wyłączeniem jego odpowiedzialności opartej na podstawie art. 471 k.c.
Sędzia SN Mirosława Wysocka (przewodniczący)
Sędzia SN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)
Sędzia SN Józef Frąckowiak
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Haliny i Czesława G. przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności BP SA, Oddziałowi w W. o zapłatę, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 22 listopada 2002 r. na rozprawie kasacji powodów od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 10 czerwca 1999 r.
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Gdańsku, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie domagali się od pozwanego Banku zapłaty tytułem wynagrodzenia poniesionej szkody powstałej w wyniku nienależytego wykonania przez pozwanego łączącej strony sporu umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Twierdzili, że po utracie blankietów czekowych w następstwie kradzieży i realizacji czeków przez nieuprawnioną osobę już po zawiadomieniu o kradzieży oddziału pozwanego prowadzącego ich konto, doszło do powstania debetu na rachunku powodów. Powodowie, chcąc uniknąć zapłaty odsetek, wpłacili pozwanemu kwotę likwidującą debet, zastrzegając zgłoszenie żądania jej zwrotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty