Wyrok SN z dnia 19 lutego 2002 r. sygn. IV CKN 784/00
Zastrzeżenie prawa pierwokupu nieruchomości nie wymaga formy aktu notarialnego.
Sędzia SN Filomena Barczewska (przewodniczący)
Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian (sprawozdawca)
Sędzia SN Tadeusz Żyznowski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Mieczysława R. przeciwko T. Zakładom Urządzeń Młyńskich „S.”, S.A. w T. o nakazanie złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 19 lutego 2002 r. na rozprawie kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 16 marca 1999 r.
oddalił kasację i zasądził od powoda na rzecz pozwanej spółki kwotę 4500 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 czerwca 1998 r. Sąd Wojewódzki w Toruniu uwzględnił powództwo Mieczysława R. i zobowiązał stronę pozwaną, T. Zakłady Urządzeń Młyńskich „S.” SA w T., do złożenia oświadczenia woli o sprzedaży opisanych w pozwie nieruchomości za cenę 1 150 1000 zł. Sąd ustalił, że powód wygrał zorganizowany przez pozwane Zakłady przetarg mający na celu wyłonienie nabywcy nieruchomości. Ich nabycie miało nastąpić pod warunkiem, że nie zostanie wykonane prawo pierwokupu ustanowione na rzecz Jana G., który jednak oświadczył, że ze swego prawa skorzysta. Prawo pierwokupu zostało zastrzeżone w umowach najmu z dnia 30 marca 1994 r. oraz dzierżawy z dnia 30 czerwca 1995 r. Obie umowy zostały zawarte w formie pisemnej zwykłej. Na dzień 15 stycznia 1998 r. wyznaczono termin zawarcia umowy sprzedaży, jednak powód odmówił zawarcia umowy pod warunkiem, że Jan G. nie skorzysta z prawa pierwokupu. Domagał się zawarcia umowy bezwarunkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty