26.03.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 marca 2002 r. sygn. III CKN 801/00

Ocenie dokonywanej z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 3531 k.c. podlega także cel umowy.

Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian (przewodniczący, sprawozdawca)

Sędzia SN Antoni Górski

Sędzia SA Anna Owczarek

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Józefa P. przeciwko Jerzemu J. i Zespołowi Opieki Zdrowotnej w J. o ustalenie, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 26 marca 2002 r. na rozprawie kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 5 listopada 1999 r.

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Kielcach do ponownego rozpoznania pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Józef P. wystąpił przeciwko Jerzemu J. i Zespołowi Opieki Zdrowotnej w J. z powództwem o ustalenie nieważności umowy dzierżawy zawartej pomiędzy współpozwanymi. Jako podstawę swojego żądania wskazał art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów (jedn. tekst: Dz.U. 1999 r. Nr 52, poz. 547 ze zm. - dalej „u.p.p.m.”).

Sąd pierwszej instancji ustalił, że Jerzy J., przedsiębiorca pogrzebowy, oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w J. zawarli w dniu 1 czerwca 1992 r. umowę dzierżawy pomieszczeń prosektorium szpitalnego w J. wraz z terenem stanowiącym drogę dojazdową do prosektorium, kaplicę szpitalną wraz z placem utwardzonym przed tą kaplicą oraz wyposażenie tych obiektów. Do obowiązków dzierżawcy należało wykonywanie przewozu zwłok pacjentów ze szpitala w J. do prosektorium codziennie w godzinach 8-15 oraz na telefon, przeprowadzanie sekcji zwłok pacjentów zmarłych w szpitalu oraz przewóz szczątków pooperacyjnych ze szpitala do prosektorium. Wysokość czynszu ustalona została na 1 500 000 zł miesięcznie (przed denominacją). Ponadto dzierżawca zobowiązał się nie uzależniać wydawania zwłok pacjentów osobom uprawnionym do pochówku od zlecenia mu wykonania dodatkowych usług związanych z ubraniem zwłok i organizowaniem pogrzebu, nie domagać się zapłaty za mycie zwłok płynem odkażającym, zszycie i poddanie kosmetyce w przypadku sekcji, a także nie zabraniać ani w żaden inny sposób utrudniać odbierania zwłok i organizowania pogrzebu rodzinie zmarłego, ani osobom upoważnionym do tego przez rodzinę (§ 7 umowy). Jednocześnie strony dopuściły możliwość rozwiązania umowy przez wydzierżawiającego, bez wypowiedzenia, w przypadku niewywiązywania się dzierżawcy z obowiązków umownych, w szczególności w razie potwierdzonych skarg na działalność dzierżawcy, niewywiązywania się z obowiązków przeprowadzania sekcji zwłok lub zalegania z zapłatą ponad kwartał. Już po zawarciu umowy zawierano aneksy określające wysokość czynszu. Dodano także postanowienia, że dzierżawca nieodpłatnie dokonuje przewozu zwłok ze szpitala do prosektorium oraz nieodpłatnie wykonuje mycie, ubieranie oraz przechowywanie zwłok osób zmarłych w szpitalu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty