Uchwała SN z dnia 21 listopada 2001 r. sygn. I KZP 14/01
Przepis art. 89 § 1 k.k. dotyczy orzekania o karze łącznej w ramach wyroku łącznego. Nie dotyczy on zatem orzekania o karze łącznej w razie jednoczesnego sądzenia sprawcy kilku przestępstw pozostających w zbiegu realnym. W wypadku wymierzania kary łącznej, orzekanej za pozostające w zbiegu realnym i sądzone w tym samym postępowaniu przestępstwa, ewentualne warunkowe zawieszenie wykonania kary, określone w art. 69 k.k., sąd stosuje co do kary łącznej, nie zaś co do poszczególnych kar za zbiegające się przestępstwa. W tym ostatnim wypadku warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej oznacza jednak - implicite - iż sąd zastosował instytucję warunkowego zawieszenia wykonania także do poszczególnych kar jednostkowych, wymierzonych za zbiegające się przestępstwa.
Przewodniczący: sędzia SN S. Zabłocki (współsprawozdawca).
Sędziowie SN: T. Grzegorczyk, W. Kozielewicz (współsprawozdawca), E. Sadzik, J. Skwierawski, J. Sobczak, M. Sokołowski.
Zastępca Prokuratura Generalnego: R. Stefański.
Sąd Najwyższy w sprawie Marka O. i Damiana S., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w O., postanowieniem z dnia 17 kwietnia 2001 r., do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, a przez skład trzech sędziów tego Sądu na podstawie art. 441 § 2 k.p.k. - postanowieniem z dnia 24 sierpnia 2001 r. - powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienia prawnego, wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
„Czy warunkiem koniecznym do warunkowego zawieszenia wykonania kary łącznej pozbawienia wolności, orzeczonej w razie jednoczesnego sądzenia, jest wymierzenie za jedno z realnie zbiegających się przestępstw kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania?”
u c h w a l i ł udzielić odpowiedzi j a k w y ż e j.
U Z A S A D N I E N I E
Przedstawione przez Sąd Okręgowy w O. zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującej sytuacji procesowej:
Sąd Rejonowy w K. wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2000 r. skazał oskarżonego Damiana S. za dwa przestępstwa na kary po roku pozbawienia wolności, a to: za przestępstwo określone w art. 158 § 1 w zw. z art. 157 § 1 k.k., przy zastosowaniu art. 11 § 2 k.k., oraz za przestępstwo określone w art. 279 § 1 k.k., przy czym na podstawie art. 69 § 1 i 2 k.k. oraz art. 70 § 2 k.k. wykonanie kary za przestępstwo określone w art. 279 § 1 k.k. warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 3 lata. Tym samym wyrokiem orzekł karę łączną roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie na podstawie art. 89 § 1 k.k. w zw. z art. 69 § 1 i 2 k.k. oraz art. 70 § 2 k.k. warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 3 lata.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty