Uchwała SN z dnia 24 stycznia 2001 r. sygn. I KZP 45/00
Wymieniony w art. 280 § 2 k.k. „środek obezwładniający" - podobnie, jak i inne wskazane tam przedmioty i sposób działania - musi być „niebezpieczny", tj. bezpośrednio zagrażający życiu człowieka.
Przewodniczący: sędzia SN A. Konopka.
Sędziowie SN: P. Hofmański, P. Kalinowski (sprawozdawca).
Prokurator Prokuratury Krajowej: R. Stefański.
Sąd Najwyższy w sprawie Jarosława S. i innych, po rozpoznaniu, przekazanych na podstawie art. 441 §1 k.p.k., przez Sąd Apelacyjny w W., postanowieniem z dnia 9 listopada 2000 r., zagadnień prawnych wymagających zasadniczej wykładni ustawy:
„1. Czy użyte w art. 280 § 2 k.k. (zdanie pierwsze) sformułowanie «posługuje się... środkiem obezwładniającym)) odnosi się jedynie do tych środków obezwładniających, których nieodzowną cechą jest niebezpieczeństwo)) podobne do tego, jakie tkwi we wskazanych przez ustawodawcę niebezpiecznych ze swojej istoty przedmiotach w postaci broni palnej i noża (analogicznie jak w przypadku «innych podobnie niebezpiecznych przedmiotów)), o których również jest mowa w zdaniu pierwszym art. 280 § 2 k.k. w kontekście broni palnej i noża), czy też cytowane na wstępie pojęcie odnosi się do wszystkich przedmiotów (środków) o działaniu obezwładniającym, niezależnie od tego, czy ich użycie przeciwko człowiekowi wiąże się z niebezpieczeństwem dla jego zdrowia lub życia?"
W przypadku udzielenia pozytywnej odpowiedzi na drugą część pytania, zwrócić się o rozstrzygnięcie zagadnienia:„2. Czy w użytym w art. 280 § 2 k.k. określeniu «środki obezwładniające» mieszczą się tylko takie środki (narzędzia i urządzenia), które już w założeniu zostały skonstruowane fabrycznie w celu obezwładniania człowieka, a przez to z samej swojej istoty przeznaczone są do spełniania tego rodzaju zadań, czy też można zaliczyć do nich również środki sporządzone (przygotowane) doraźnie przez sprawcę planującego dokonanie przestępstwa w zamiarze obezwładnienia przyszłej ofiary, których jednakże nie da się zaklasyfikować (według powyższego kryterium) do tej grupy przedmiotów, o jakich jest mowa w pierwszej części niniejszego pytania?"
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty