Wyrok SN z dnia 21 września 2001 r. sygn. I PKN 596/00
Na zmianę pracodawcy (art. 231 § 1 KP) nie jest wymagana zgoda pracownika, który nie skorzystał z możliwości rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 231 § 4 KP.
Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2001 r. sprawy z powództwa Janusza M. przeciwko D.S.P. Poland Spółce Akcyjnej w K. o odszkodowanie i odprawę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 15 marca 2000 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach wyrokiem z dnia 15 marca 2000 r. oddalił apelację powoda Janusza M. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Kielcach z dnia 29 września 1999 r. oddalającego powództwo skierowane przeciwko D.S.P. Poland S.A. w K. o odszkodowanie i odprawę z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy. W sprawie tej ustalono, że w dniu 31 maja 1999 r. strona pozwana w trybie art. 23 § 3 KP zawiadomiła powoda (zatrudnionego na stanowisku kierowcy-mechanika), że z dniem 1 lipca 1999 r. nastąpi zmiana pracodawcy na skutek przejęcia transportu samochodowego przez firmę E., która będzie po tej dacie nowym pracodawcą, co oznacza kontynuację stosunku pracy na dotychczasowych warunkach u nowego pracodawcy. W piśmie tym powód został poinformowany, że zgodnie art. 23 § 4 KP ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem dotychczasowego pracodawcy. Informację tę powtórzono powodowi w kolejnym piśmie z dnia 21 czerwca 1999 r. W dniu 28 czerwca 1999 r. powód złożył pisemne oświadczenie, że nie wyraża zgody na „przekazanie” go do pracy w firmie E.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty