Wyrok SN z dnia 21 września 2001 r. sygn. I PKN 781/00
1. Przesunięcie pracowników na inne stanowiska pracy nie jest ponownym zatrudnianiem w tej samej grupie zawodowej w rozumieniu art. 12 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.).
2. Pracownik zwolniony z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy może skutecznie zgłosić zamiar powrotu do pracy w terminie jednego roku od rozwiązania stosunku pracy pod warunkiem, że w okresie tego roku pracodawca ponownie zatrudnia pracowników w tej samej grupie zawodowej.
Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2001 r. sprawy z powództwa Włodzimierza G. przeciwko Instytutowi Ekspertyz Sądowych w K. o nawiązanie stosunku pracy i odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 30 maja 2000 r. [...]
oddalił kasację i nie obciążył powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie wyrokiem z dnia 30 maja 2000 r. oddalił apelację powoda Włodzimierza G. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 22 grudnia 1999 r., oddalającego powództwo o ponowne zatrudnienie powoda w pozwanym Instytucie Ekspertyz Sądowych w K. i zasądzenie odszkodowania za okres pozostawania bez pracy od 1 września 1998 r. do 30 listopada 1999 r. w kwocie 24.062,50 zł. W sprawie tej ustalono, że pozwany pracodawca wypowiedział powodowi, zatrudnionemu na stanowisku adiunkta w Pracowni Alkohologii Zakładu Toksykologii Sądowej, umowę o pracę z przyczyn organizacyjno-merytorycznych związanych z likwidacją stanowiska pracy powoda i brakiem możliwości przesunięcia go na inne stanowisko. W dniu 31 października 1997 r. powód złożył do strony pozwanej wniosek o ponowne zatrudnienie w trybie art. 12 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.). W placówce zatrudnienia powoda do października 1997 r. nie zatrudniono żadnego pracownika, ale nadal następowało zmniejszanie stanu zatrudnienia, który w grudniu 1999 r. wynosił 20 etatów. Zakład Toksykologii Sądowej podlega dalszej reorganizacji w związku ze spadkiem ilości przeprowadzanych badań i z czterech jednostek organizacyjnych przewiduje się pozostawienie dwóch. W całym Instytucie Ekspertyz Sądowych po dniu 30 października 1997 r. zatrudniono jedynie sekretarkę (w miejsce poprzedniej) oraz trzech pracowników w Dziale Ekspertyz Pisma Ręcznego Zakładu Kryminalistyki. W dniu 26 marca 1998 r. utworzona została Sekcja Logistyki i Zapewnienia Jakości, do której we wrześniu 1999 r. zostali przesunięci pracownicy z innych jednostek organizacyjnych Instytutu, a kieruje nią długoletni pracownik, doktor fizyki, który jest równocześnie kierownikiem Sekcji Organizacji i Informacji Naukowej. Po zwolnieniu powoda do Pracowni Hemogenetyki została przesunięta osoba z wykształceniem inżyniera zootechnika z Zakładu Toksykologii Sądowej, a z dniem 15 grudnia 1999 r. przyjęto nowego pracownika z wykształceniem biologicznym z zakresu biologii molekularnej, z dużym stażem w zakresie badań genetycznych. Ogółem w okresie od 1 października 1997 r. do 15 grudnia 1999 r. zwolniono 11 pracowników i przyjęto 11 nowych, ale nie w grupie zawodowej powoda.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty