07.02.2001 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 7 lutego 2001 r. sygn. I PKN 237/00

Strony umowy o pracę za granicą mogły ustalić, że kwoty zapłaconego przez pracodawcę podatku od wynagrodzenia nie stanowiły części wynagrodzenia (netto) pracownika, a zwrot nadpłaconego podatku nie stanowił świadczenia należnego pracownikowi z tytułu stosunku pracy.

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Walerian Sanetra.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2001 r. sprawy z powództwa Konrada W. - właściciela Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych „W." w K. przeciwko Tadeuszowi G. o zapłatę, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 8 września 1999 r. [...]

oddalił kasację i zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 1.125 (jeden tysiąc sto dwadzieścia pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach wyrokiem z 22 marca 1999 r. zasądził od pozwanego Tadeusza G. na rzecz powoda Konrada W. właściciela Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych i Instalacyjnych „W." w K. kwotę 21.021.64 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 5 lutego 1999 r. do dnia zapłaty.

Sąd Okręgowy ustalił, że pozwany był zatrudniony przez powoda na podstawie umowy o pracę, ze skierowaniem do pracy „na kontrakcie" w RFN, w okresie od 22 lutego 1995 r. do 31 stycznia 1998 r., na stanowisku brygadzisty-izolera. W okresie pracy za granicą pozwany otrzymał pełne określone w umowie o pracę wynagrodzenie (netto), nie pomniejszone o podatek od płac, zaś należny podatek od płac był uiszczany na rzecz niemieckiego urzędu skarbowego przez powoda, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami uchwały Nr 71 Rady Ministrów z dnia 3 maja 1989 r. w sprawie zasad wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom skierowanym do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług eksportowych (M.P. Nr 14, poz. 106). W zawartej umowie o pracę pozwany zobowiązał się do współdziałania z pracodawcą w zakresie zminimalizowania podatku oraz scedował na pracodawcę wszelkie prawa do odzyskania w wyniku wyrównania rocznego nadpłaconej kwoty podatku od wynagrodzeń. Niemiecki urząd skarbowy, po dokonaniu rocznego rozliczenia podatku od wynagrodzenia za pracę pozwanego, zwrócił bezpośrednio na jego osobiste konto bankowe nadpłaconą przez powoda kwotę podatku w wysokości 5.052,04 DM za 1995 r. oraz 5.118,08 DM za 1996 r. Zwrotu równowartości tych kwot w złotych polskich domagał się powód w rozpoznawanej sprawie. Sąd Okręgowy uznał, że zatrzymanie przez pozwanego kwot zwróconego podatku, przekazanego przez niemiecki urząd skarbowy bezpośrednio na konto pracownika, nastąpiło wbrew treści § 10 uchwały Nr 71 Rady Ministrów, zgodnie z którym podatki z tytułu przychodów z pracy oraz opłaty pobytowe nakładane przez władze kraju zatrudnienia pracownika ponoszone są przez jednostkę kierującą (pracodawcę). To powód opłacał wszelkie podatki za pozwanego i w związku z tym to on jest uprawniony do zwrotu nadpłaty. Wynika to w sposób oczywisty z postanowień łączącej strony umowy o pracę (zwłaszcza z § 5 załącznika do tej umowy). Sąd Okręgowy powołał się ponadto na pogląd wyrażony w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 1997 r, III ZP 10/96 (OSNAPiUS 1997, nr 17, poz. 311) w kwestii tego, komu (pracownikowi czy pracodawcy) przypada zwrot nadpłaconego podatku od wynagrodzenia w sytuacji analogicznej do tej, w której znalazły się strony. Sąd Okręgowy stwierdził, że zgłoszony przez pozwanego zarzut oparty na treści art. 409 KC nie może być uwzględniony, ponieważ już w załączniku do umowy o pracę strony przewidywały możliwość nadpłaty podatku od wynagrodzeń i prawo odzyskania tej nadpłaty przez pracodawcę, z czym pozwany powinien się liczyć zwłaszcza w sytuacji, gdy powód wzywał go do dobrowolnego zwrotu kwoty przekazanej przez niemiecki urząd skarbowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty