Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2001 r. sygn. I PKN 208/00
Wyłączenie prawa do odprawy pracownika prowadzącego działalność gospodarczą na własny rachunek wynikające z art. 8 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) dotyczy tylko osoby, która jest podmiotem działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Prawo do odprawy wspólnika (akcjonariusza) spółki będącej osobą prawną lub nie mającej osobowości prawnej (także cywilnej) podlega ocenie na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r.
Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Barbara Wagner (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2001 r. sprawy z powództwa Haliny C. przeciwko Fabryce Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych „K." w L. o zapłatę, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 9 grudnia 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Lipnie wyrokiem z dnia 24 lutego 1999 r. [...] zasądził od Fabryki Urządzeń Wentylacyjno - Klimatyzacyjnych „K." w L. na rzecz Haliny C. kwotę 5.003, 01 zł, z ustawowymi odsetkami, jako odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę oraz należności z tytułu wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatku funkcyjnego, oddalając powództwo w pozostałej części.
Sąd ustalił, że powódka była zatrudniona u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę z dnia 29 czerwca 1978 r. na czas nie określony, od 1 grudnia 1978r. na stanowisku radcy prawnego, w pełnym wymiarze czasu pracy. Pismem z dnia 30 czerwca 1998 r. strona pozwana rozwiązała z Haliną C. umowę o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, wskazując jako przyczynę wypowiedzenia zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych, polegające na likwidacji w schemacie organizacyjnym z dniem 1 lipca 1998 r. stanowiska radcy prawnego. Rada pracownicza uchwałą z dnia 4 czerwca 1998 r. dokonała zmiany w schemacie organizacyjnym przedsiębiorstwa poprzez likwidację stanowiska radcy prawnego, co zgodnie z § 20 statutu nie wymagało zmiany statutu (którą według § 12 statutu w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego, Dz.U. 24, poz. 123 ze zm., mogło ustalić ogólne zebranie pracowników). Obsługa prawna przedsiębiorstwa jest potrzebna, skoro wykonuje ją inny radca prawny na podstawie umowy zlecenia. Zakres świadczonej przez niego obsługi prawnej nie różni się zasadniczo od tego, którą wykonywała powódka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty