Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2001 r. sygn. I PKN 186/00
Na pracodawcy nie ciąży obowiązek zwrócenia się o informację o pracowniku korzystającym z obrony (art. 30 ust. 21 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.; obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854), jeżeli z uwagi na brak u tego pracodawcy zakładowej organizacji związkowej związku zawodowego, do którego ten pracownik należy, nie jest on reprezentowany przez taką organizację.
Przewodniczący SSN Józef Iwulski
Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski, Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2001 r. sprawy z powództwa Ryszarda S. przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowej Komunikacji Samochodowej w L. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 16 grudnia 1999 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
W imieniu pozwanego Przedsiębiorstwa PKS w L. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 16 grudnia 1999 r. [...], którym oddalono jego apelację od orzeczenia Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Lipnie z dnia 28 maja 1999 r. [...].
Sąd Pracy przywrócił powoda Ryszarda S. do pracy u strony pozwanej na dotychczasowych warunkach pracy i płacy, pod warunkiem zgłoszenia gotowości świadczenia pracy w terminie 7 dni. Z jego ustaleń między innymi wynika, iż powód zatrudniony był w pozwanym Przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę na czas nie określony, na różnych stanowiskach pracy, początkowo na stanowisku kierowcy, robotnika magazynowego, a następnie pracownika magazynowego i brygadzisty. Pismem z dnia 8 kwietnia 1999 r. strona pozwana wypowiedziała powodowi umowę o pracę z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, podając jako jego przyczynę rażące niedopełnienie obowiązków służbowych brygadzisty stacji paliw, polegające w szczególności na tym, że: „1. w okresie od 23 października 1997 r. do 31 stycznia 1998 r. dopuścił do sprzedaży podmiotowi gospodarczemu Z.Ż. paliwa na kwotę 26.607,96 złotych wbrew postanowieniu umowy zawartej z tymże, co spowodowało, iż przedsiębiorstwo w ogóle nie otrzymało zapłaty za to paliwo, 2. nie przestrzegał terminowości wystawienia faktur za to sprzedane paliwo, 3. samowolnie ustalał na fakturach inne terminy płatności niż to wynikało z umowy, 4. nie wstrzymał po dacie 20 stycznia 1998 r. dalszej sprzedaży paliwa temu podmiotowi, mimo, iż powiadomiony został o nieuregulowaniu faktur od października 1997 r., czym naraził przedsiębiorstwo na szkodę poprzez pozbawienie go bieżącego dysponowania należnościami za wydane paliwo.” Po przeanalizowaniu wskazanych przyczyn wypowiedzenia i skonfrontowaniu ich z poczynionymi ustaleniami faktycznymi Sąd Pracy doszedł do przekonania, że wypowiedzenie umowy o pracę powodowi było nieuzasadnione i w konsekwencji tego przywrócił go do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty