05.01.2001 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 5 stycznia 2001 r., sygn. V CKN 915/00

Choroba psychiczna małżonka nie wyklucza przypisania mu winy trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Przemysława J. przeciwko Małgorzacie S. o rozwód na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 14 lipca 1999 r. I ACa 166/99 – zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił apelację pozwanej w zakresie orzeczenia o winie (pkt I wyroku Sądu Wojewódzkiego); w pozostałej części kasację oddalił.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki w Częstochowie wyrokiem z 10 listopada 1998 r. I C 735/97 orzekł rozwód powoda Przemysława J. i pozwanej Małgorzaty S. z winy obu stron. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką stron powierzył ojcu, zastrzegając matce prawo współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. Kontakty osobiste pozwanej z córką ustalił na każdy poniedziałek, czwartek i niedzielę tygodnia w godzinach 16-18 w obecności kuratora na koszt stron. Zobowiązał powoda do ponoszenia kosztów utrzymania małoletniej córki stron.

Sąd pierwszej instancji uznał, że winę za rozkład pożycia można przypisać obu stronom. Powód w chwili zawierania związku małżeńskiego miał świadomość choroby psychicznej żony, a mimo to w trakcie małżeństwa nie okazywał jej należytego wsparcia psychicznego. Ponadto uniemożliwiał pozwanej korzystanie ze wspólnego mieszkania, a wreszcie związał się z inną kobietą. Wina pozwanej wyraża się natomiast w utrudnianiu leczenia. Sąd nie znalazł podstaw do pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej pozwanej, jednak biorąc pod uwagę fakt, że w okresie nasilenia choroby może ona zagrażać osobom najbliższym, ustalił kontakty osobiste matki z córką pod nadzorem kuratora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp