Uchwała SN z dnia 12 stycznia 2001 r. sygn. III CZP 48/00
Przewodniczący: Sędzia SN Krzysztof Kołakowski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Iwona Koper, Zbigniew Kwaśniewski
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego w sprawie z wniosku Komornika Sądowego Rewiru II przy Sądzie Rejonowym w Legnicy z udziałem Kancelarii Windykacyjnej „N.” w G., „P.”, spółki z o.o. w W., „MG.-A.”, spółki z o.o. w L, Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego - Jan G. w O., F.P.H. „D.”, spółki z o.o. w K. o wpis, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 12 stycznia 2001 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze postanowieniem z dnia 26 października 2000 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 k.p.c.:
„Czy komornik sądowy jest uprawniony na podstawie przepisów art. 518 k.p.c. w związku z art. 37 i art. 54 ustawy o księgach wieczystych i hipotece do wniesienia apelacji od postanowienia Sądu Rejonowego odmawiającego wpisu wzmianki o wszczęciu egzekucji z nieruchomości (art. 924 k.p.c.)?”
podjął następującą uchwałę:
Komornikowi nie przysługuje apelacja od postanowienia odmawiającego uwzględnienia przesłanego przez niego wniosku o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy odmówił wpisania wzmianek o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, stwierdził bowiem, że na skutek poprzednich wniosków tego samego komornika zostały już wpisane wzmianki o wszczęciu takiej egzekucji. Kolejny wierzyciel może więc jedynie przyłączyć się do toczącego się postępowania egzekucyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty