Uchwała SN z dnia 20 listopada 2000 r., sygn. I KZP 31/00
Zagrożonym niewypłacalnością w rozumieniu art. 300 § 1 kk może być każdy dłużnik podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Sąd Najwyższy w sprawie Krzysztofa J. i Agaty J., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Okręgowy w K., postanowieniem z dnia 9 sierpnia 2000 r., zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy odpowiedzialności z art. 300 § 1 kk, w przypadku występowania znamienia: ...w razie grożącej mu niewypłacalności podlegają wyłącznie osoby dłużnicy prowadzący działalność gospodarczą, czy też wszyscy dłużnicy?
uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.
Uzasadnienie
Przekazane Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującej sytuacji.
Postanowieniem z 5 lipca 2000 r. Sąd Rejonowy w K. na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 kpk umorzył postępowanie karne przeciwko Krzysztofowi i Agacie J., oskarżonym o to, że 1 kwietnia 1999 r. w D., działając wspólnie i w porozumieniu uszczuplili zaspokojenie swego wierzyciela Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Państwowy Oddział w K. w ten sposób, że zbyli samochód dostawczy marki Ford Transit i nie przeznaczyli otrzymanych środków w kwocie 3.000 zł na spłatę zadłużenia, tj. o przestępstwo określone w art. 300 § 1 kk. W uzasadnieniu orzeczenia sąd pierwszej instancji wskazał, iż oskarżeni zachowaniem swym nie wyczerpali znamion zarzucanego im przestępstwa, gdyż nie prowadzili działalności gospodarczej, podmiotem zaś czynu opisanego w art. 300 § 1 kk może być tylko dłużnik prowadzący działalność gospodarczą (przedsiębiorca).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty