Wyrok SN z dnia 17 maja 2000 r., sygn. V KKN 145/00
Prokurator może złożyć wniosek określony w art. 46 § 1 kk tylko w warunkach wskazanych w art. 52 in fine kpk.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy Roberta M., skazanego za przestępstwo określone w art. 157 § 1 kk, z powodu kasacji, wniesionej przez prokuratora na korzyść skazanego od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 25 listopada 1999 r., utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w L. z dnia 29 września 1999 r. uchylił zaskarżony wyrok i utrzymany nim w mocy wyrok Sądu Rejonowego w L. w części dotyczącej nawiązki orzeczonej na podstawie art. 46 § 2 kk (...).
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w L. wyrokiem z dnia 29 września 1999 r. uznał Roberta M. za winnego popełnienia przestępstwa określonego w art. 157 § 1 kk i wymierzył mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres 3 lat. Sąd orzekł nadto na podstawie art. 46 § 2 kk nawiązkę w kwocie 300 zł na rzecz pokrzywdzonego.
Wyrok ten zaskarżony został apelacją wniesioną przez prokuratora na korzyść skazanego. W apelacji sformułowano zarzut obrazy art. 46 § 2 kk, polegającej na orzeczeniu nawiązki, mimo niezłożenia przez pokrzywdzonego wniosku o nałożeniu na sprawcę obowiązku naprawienia szkody.
Sąd Okręgowy w L. wyrokiem z dnia 25 listopada 1999 r. utrzymał zaskarżony wyrok w mocy. W uzasadnieniu Sąd Okręgowy stwierdził, że złożenie przez prokuratora wniosku o orzeczenie nawiązki jak miało to miejsce w niniejszej sprawie umożliwiło orzeczenie tego środka karnego, ponieważ prokurator jest . Stwierdzenie to zdaniem sądu znajduje wsparcie zarówno w ustawowym uprawnieniu, a i zobowiązaniu prokuratora do składania takich wniosków, , jak i w przyznaniu prokuratorowi uprawnienia do , mającym przecież od funkcji nawiązki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty