Wyrok SN z dnia 7 stycznia 2000 r. sygn. I PKN 466/99
Przewidziane w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (jednolity tekst: Dz.U. z 1990 r. Nr 44, poz. 259 ze zm.) wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przysługują wyłącznie w czasie trwania stosunku pracy.
Przewodniczący: SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Jerzy Kwaśniewski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2000 r. sprawy z powództwa Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego „K.-B.” S.A. w K. przeciwko Zdzisławowi N. o zapłatę, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 24 lutego 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w Kielcach wyrokiem z dnia 26 października 1998 r. oddalił powództwo Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego „K.-B.” S.A. w K. przeciwko Zdzisławowi N. o zwrot kwoty 9.862 zł z tytułu nienależnie pobranego wynagrodzenia. Ustalił, że pozwany był zatrudniony na czas określony do 24 stycznia 1996 r. jako kierownik budowy eksportowej w Niemczech. W dniu 23 stycznia 1996 r. uległ wypadkowi przy pracy, w którego następstwie przebywał na leczeniu w szpitalu niemieckim od dnia wypadku do 28 marca 1996 r., po czym wrócił do Polski i do dnia 18 października 1998 r. otrzymywał zasiłek chorobowy. Pozwany jako kierownik budowy sporządzał osobiście listy płac, toteż za czas choroby w Niemczech sam sobie naliczył zasiłek chorobowy na podstawie faktycznego wynagrodzenia, a nie tego wynagrodzenia, od którego była ustalana składka na ubezpieczenie społeczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty