Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 2000 r. sygn. I PKN 605/99

Przekształcenie jednoosobowego zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zarząd trzyosobowy jest istotną zmianą warunków pracy w stosunku pracy dotychczasowego prezesa jednoosobowego zarządu i wymaga porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego, chyba że w umowie spółki przewidziano powoływanie zarządu o zmiennym składzie.

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2000 r. sprawy z powództwa Elżbiety N. przeciwko „M.K.” Sp. z o.o. w K. o ustalenie, że powódka otrzymała wypowiedzenie warunków płacy i pracy, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie z dnia 11 maja 1999 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie wyrokiem z dnia 11 maja 1999 r. [...] zmienił zaskarżony apelacją wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Ostródzie z dnia 19 lutego 1999 r. [...] i oddalił powództwo. Sąd Okręgowy nie podzielił stanowiska Sądu Rejonowego, który uznał, iż powódkę Elżbietę N. przez zmianę umowy spółki polegającą na rozszerzeniu składu jej zarządu spotkało ze strony pozwanej wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. W uzasadnieniu swego wyroku Sąd Okręgowy przytoczył stan faktyczny, ustalony przez Sąd pierwszej instancji, lecz w odmienny sposób dokonał interpretacji obowiązujących przepisów prawa. Z ustaleń Sądu Rejonowego wynika, że dnia 26 maja 1995 r. została zawarta umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą „M.K.” z siedzibą w K. W umowie tej postanowiono, że władzami spółki są: zgromadzenie wspólników oraz zarząd składający się od jednego do trzech członków. Strony zawierające umowę powołały pierwszy zarząd spółki, którego jedynym członkiem, a zarazem prezesem, została powódka Elżbieta N. Zgodnie z zasadą jednoosobowej reprezentacji spółki powódka została również upoważniona do składania i podpisywania oświadczeń w imieniu spółki. Powierzając powódce obowiązki prezesa zarządu zawarto z nią w dniu 10 lipca 1995 r. umowę o pracę na czas nie określony. Z kolei w dniu 10 lipca 1998 r. uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki „M.K.” powołano dwóch członków jej zarządu oraz zmieniono reprezentację spółki w ten sposób, że do składania i podpisywania oświadczeń w imieniu spółki upoważniono dwóch członków zarządu. O powyższych zmianach powódka została, drogą doręczenia odpisu aktu notarialnego, poinformowana dopiero w dniu 20 sierpnia 1998 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty