25.05.2000 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 25 maja 2000 r. sygn. I PKN 647/99

Fikcję prawną przyjmującą, że rozwiązanie stosunku pracy przez pra­cownika w trybie art. 231 § 4 zdanie pierwsze KP powoduje dla niego skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem, należy odnosić do przyszłego zatrudnienia.

Przewodniczący SSN Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Walerian Sanetra

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2000 r. sprawy z powództwa Mariana M. przeciwko Przedsiębiorstwu Budowy Kopalń P. Spółka z o.o. w L. o od­szkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 20 stycznia 1999 r. [...]

1) oddalił kasację;

2) zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 750 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 20 stycznia 1999 r. [...] zmienił zaskarżony apelacją przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń „P.” Spółka z o.o. w L. wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 28 września 1998 r. [...], zasądzający od strony apelującej na rzecz Mariana M. kwotę 15.315 zł z odsetkami od 1 lutego 1997 r. i oddalający powództwo „dalej idące”, w ten sposób, że oddalił powództwo w całości.

Sąd ustalił, że Marian M. był zatrudniony od 1 sierpnia 1994 r. na stanowisku członka Zarządu Spółki Przedsiębiorstwo Robót Górniczych „L.” w L. na podstawie umowy o pracę na czas określony „do odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólni­ków zatwierdzającego sprawozdanie, bilans i rachunek zysków i strat Spółki za ostatni rok obrachunkowy kadencji Zarządu tj. 1996 rok”. Zgromadzenie odbyło się w dniu 10 marca 1997 r. W umowie o pracę postanowiono, że w razie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę powód otrzyma odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, chyba że stosunek pracy zostanie rozwiązany przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy powoda albo przez powoda lub z jego inicjaty­wy. W grudniu 1996 r. doszło do połączenia Spółki Przedsiębiorstwo Robót Górni­czych ze Spółką z o.o. - Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń w L. Rada Nadzorcza Spółki P. zawiadomiła powoda pismem z dnia 31 grudnia 1996 r., że na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników z dnia 9 grudnia 1996 r. z dniem 1 stycznia 1997 r. nastąpi w trybie art. 283 pkt 1 KH połączenie Przedsiębiorstwa ze Spółką „P.” Z tej przyczyny nastąpi wygaśnięcie mandatu powoda w Zarządzie Spółki P., a stroną stosunku pracy stanie się Spółka przejmująca. Spółka przejmująca zapewniła po­wodowi pracę na dotychczasowych warunkach do końca trwania umowy, a po tym terminie - dalsze zatrudnienie na stanowisku kierownika działu finansowego. Powód pismem z dnia 23 stycznia 1997 r. zawiadomił Prezesa Zarządu Spółki „P.”, że na podstawie art. 23 § 4 KP rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia za sied­miodniowym uprzedzeniem. Od 1 lutego 1997 r. Marian M. nie świadczył pracy. W piśmie z dnia 8 lipca 1997 r. powód wniósł o wypłatę: odprawy z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy (na podstawie art. 8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmia­nie niektórych ustaw, Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), wyrównania wynagro­dzenia za czas od 1 lutego do 10 marca 1997 r. (stosownie do art. 50 § 3 i 4 KP) oraz przewidzianego w punkcie 6 umowy o pracę odszkodowania w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty