Wyrok SN z dnia 24 stycznia 2000 r., sygn. III CKN 531/98
Osoby uprawiające sport na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na czas oznaczony i otrzymujące za to wynagrodzenie nie mogą tej umowy wypowiedzieć w każdym czasie z powołaniem się na art. 746 § 2 zd. 1 kc.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Wojskowego Klubu Sportowego w W. przeciwko Andrzejowi W. o zapłatę, na skutek kasacji pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 21 stycznia 1998 r. I ACa 956/97 oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Wojewódzki we Wrocławiu wyrokiem z dnia 2 października 1997 r. zasądził od pozwanego Andrzeja W. na rzecz powodowego Wojskowego Klubu Sportowego w W. 49.000 zł z odsetkami z tytułu zwrotu tzw. kwoty kontraktowej (19.000 zł) oraz umówionej kary pieniężnej. Sąd ten ustalił, że w dniu 16 marca 1993 r. pozwany zawarł z powodem umowę, według której powód zobowiązał się do zapłacenia kwoty kontraktowej w wysokości 19.000 (...), przyznawania premii i nagród (...), wypłacania wynagrodzenia miesięcznego (stypendium), a pozwany do reprezentowania barw powoda przez czas oznaczony w umowie, przestrzegania w tym czasie obowiązujących przepisów sportowych (...) i utrzymywania wysokiej formy (...). W § 4 tej umowy strony zastrzegły, że w przypadku niewywiązywania się pozwanego z przytoczonych zobowiązań zwróci on powodowi sumę kontraktową (19.000 zł) i zapłaci karę pieniężną w wysokości 30.000 zł. Pismem z dnia 24 lutego 1995 r. pozwany umowę tę wypowiedział ze skutkiem natychmiastowym, w ocenie Sądu Wojewódzkiego bez ważnej przyczyny, co uzasadniało uwzględnienie powództwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty