Wyrok SN z dnia 12 października 2000 r. sygn. IV CKN 144/00
1. W postępowaniu kasacyjnym możliwa jest zmiana kwalifikacji oświadczeń woli (czynności prawnych) objętych stanem faktycznym sprawy.
2. Według art. 84 § 1 zdanie drugie k.c. wystarcza, aby zachowanie drugiej strony było współprzyczyną błędu.
3. Potrącenie wierzytelności przysługującej wobec państwowej osoby prawnej innej niż Skarb Państwa przez jej nabywcę w drodze przelewu z zobowiązaniami podatkowymi nabywcy nie mieściło się w hipotezie art. 28 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (jedn. tekst: Dz.U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 ze zm.) ani w hipotezie art. 498 k.c.
Przewodniczący: Sędzia SN Iwona Koper
Sędziowie SN: Hubert Wrzeszcz, Kazimierz Zawada (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 12 października 2000 r. na rozprawie sprawy z powództwa „C.P.”, spółki z o.o. w W. przeciwko Politechnice B. i Zbigniewowi K. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 30 kwietnia 1998 r.,
oddalił kasację i zasądził od strony powodowej na rzecz pozwanej Politechniki B. kwotę 8000 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością C.P. w Warszawie pozwała Politechnikę B. o zapłatę kwoty 1 192 355,60 zł z odsetkami. W uzasadnieniu pozwu wskazała, że Zbigniew K., prowadzący przedsiębiorstwo „A.M.” w B., przelał na nią swe wierzytelności wobec Politechniki o zapłatę wymienionej kwoty za dostarczone Politechnice komputery.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty