15.04.1999

Uchwała SN z dnia 15 kwietnia 1999 r., sygn. I KZP 9/99

Zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego nie uprawnia sądu orzekającego w postępowaniu wykonawczym do orzeczenia na podstawie art. 96 § 1 kk środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego.

Sąd Najwyższy w sprawie Leszka F., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Okręgowy w Kielcach postanowieniem z dnia 15 stycznia 1999 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy sąd zarządzając wykonanie kary pozbawienia wolności wobec osoby skazanej za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu lub innego środka odurzającego, może w trybie art. 96 § 1 kk orzec w postępowaniu wykonawczym środek zabezpieczający – umieszczenie sprawcy w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego?”

– uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

Kwestia prawna wymagająca zasadniczej wykładni ustawy wyłoniła się na tle następującego stanu faktycznego:

Wyrokiem Sądu Rejonowego w P. z dnia 15 lutego 1996 r. Leszek F. uznany został za winnego popełnienia przestępstwa określonego w art. 184 § 1 kk i art. 156 § 2 kk w zw. z art. 10 § 2 kk z 1969 r., za co sąd wymierzył mu – na podstawie art. 184 § 1 kk – karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na czteroletni okres próby. Na podstawie art. 75 § 2 pkt 6 i 7 kk sąd zobowiązał Leszka F. do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu i poddania się leczeniu odwykowemu i psychiatrycznemu w warunkach ambulatoryjnych. Orzeczenie wydane na podstawie art. 75 kk stanowiło konsekwencję treści opinii biegłych lekarzy psychiatrów, którzy stwierdzili m.in. „nasilone zaburzenia emocjonalne i charakterologiczne pod postacią nadpobudliwości nerwowej, nadużywanie alkoholu z cechami uzależnienia (ciągi, palimpsesty, padaczka alkoholowa)” i ustalili, że Leszek F. – przy zachowanej zdolności rozpoznania znaczenia czynu – miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem. Biegli stwierdzili nadto, iż pozostawanie Leszka F. na wolności nie stanowi poważnego niebezpieczeństwa dla porządku prawnego – jakkolwiek wymaga on leczenia odwykowego i psychiatrycznego w warunkach ambulatoryjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty