16.03.1999

Uchwała SN z dnia 16 marca 1999 r., sygn. I KZP 4/99

Sformułowanie zawarte w art. 178 kk „skazując sprawcę ... sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę” nie oznacza, że górna granica zagrożenia ustawowego za przestępstwo z art. 177 § 1 kk ulega zmianie. Postępowanie karne w sprawie o przestępstwo określone w art. 177 § 1 kk, popełnione w okolicznościach wskazanych w art. 178 kk, może być zatem prowadzone w trybie uproszczonym.

Sąd Najwyższy w sprawie Zbigniewa W., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 kpk przez Sąd Wojewódzki w Opolu, postanowieniem z dnia 17 grudnia 1998 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Jaki jest właściwy tryb postępowania w sprawie o przestępstwo z art. 177 § 1 kk w warunkach określonych w art. 178 kk?”

– uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

Przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło się w następującej sytuacji procesowej:

W dniu 21 października 1998 r. Prokurator Rejonowy w P. wniósł do Sądu Rejonowego w P. sporządzony przez Policję, a zatwierdzony przez siebie, akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi W., oskarżonemu o popełnienie przestępstwa określonego w art. 177 § 1 kk. Dochodzenie w sprawie zostało przeprowadzone w postępowaniu uproszczonym i o rozpoznanie sprawy przez Sąd w takim również postępowaniu wnosił Prokurator.

W dniu 19 listopada 1998 r. Sąd Rejonowy w P. – na podstawie art. 339 § 3 pkt 4 i art. 345 § 1 kpk – postanowił zwrócić sprawę Prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego. W uzasadnieniu sąd stwierdził, iż z opisu zarzucanego czynu wynika, że oskarżony prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. W związku z tym zarzucony czyn należało zakwalifikować z art. 177 § 1 w zw. z art. 178 kk. Górna granica zagrożenia ustawowego za tak kwalifikowane przestępstwo wynosi – zdaniem tego Sądu, 4 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności, co wyłącza je z kręgu przestępstw podlegających rozpoznaniu w trybie uproszczonym (art. 469 § 1 pkt 1 kpk). W tej sytuacji konieczne było, w przekonaniu Sądu Rejonowego, zwrócenie sprawy Prokuratorowi w celu uzupełnienia czynności w postępowaniu przygotowawczym i wniesienia aktu oskarżenia odpowiadającego wymogom w postępowaniu zwyczajnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty