14.04.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 1999 r. sygn. II UKN 548/98

Zawarte w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 45, poz. 200 ze zm.) określenie "uczęszcza do szkoły" nie oznacza wyłącznie uczęszczania osoby pełnoletniej uprawnionej do świadczeń z tego funduszu do "szkoły dziennej".

Przewodniczący: SSN Teresa Romer (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 1999 r. sprawy z wniosku Wiesławy C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w O.W. o świadczenie z funduszu alimentacyjnego, na skutek kasacji organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 26 maja 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z dnia 26 maja 1998 r. oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 15 grudnia 1997 r. Sąd Wojewódzki zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w O. W. z dnia 29 sierpnia 1997 r, którą wstrzymano od września 1997 r. wypłacanie Wiesławie C. świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla jej córki Marty C, urodzonej 20 kwietnia 1979 r. Sąd przyznał Marcie C. nadal prawo do świadczeń alimentacyjnych. Wnioskodawczyni od maja 1996 r. pobierała świadczenie z funduszu alimentacyjnego na rzecz córki Marty w kwocie 150 zł. Marta C. w dniu 20 kwietnia 1997 r. skończyła 18 lat, a w czerwcu 1997 r. ukończyła Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą w P., w której nauka była prowadzona w systemie dziennym. W roku szkolnym 1997/98 Marta C. rozpoczęła naukę w Technikum Rolniczym w P. Nauka odbywała się w systemie wieczorowym w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 13 do 20. Po ukończeniu szkoły ogrodniczej w czerwcu 1997 r. Marta C. zaczęła szukać pracy. Oferowano jej tylko pracę sprzedawcy, do podjęcia której zgłaszający ofertę wymagał co najmniej wykształcenia średniego w tym zawodzie. Rejonowy Urząd Pracy w O.W. nie dysponował żadnymi ofertami pracy dla kobiet, które ukończyły zasadniczą szkołę rolniczą o kierunku ogrodnictwo, czy też były z zawodu wykwalifikowanymi rolnikami. Dla kobiet bez żadnego przygotowania zawodowego urząd dysponował w miesiącach czerwiec - listopad trzema ofertami pracy. Dwie z tych ofert dotyczyły pracy sprzątaczki w niepełnym wymiarze czasu pracy, a jedna pracy w przetwórstwie rybnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty