Wyrok SN z dnia 22 września 1999 r. sygn. I PKN 268/99
Ograniczenie zatrudnienia w następstwie reorganizacji, polegające na likwidacji wszystkich stanowisk pracy określonego działu lub komórki organizacyjnej, nie wymaga od pracodawcy przed wypowiedzeniem umów o pracę, oceny pracownika z punktu widzenia jego przydatności do wykonywania pracy na innym stanowisku.
Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza
Sędziowie SN: Walerian Sanetra, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 22 września 1999 r. sprawy z powództwa Alicji T. przeciwko D.S S. P.P. Spółce Akcyjnej w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 20 stycznia 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kielcach wyrokiem z dnia 27 września 1998 r. oddalił powództwo Alicji T. o przywrócenie do pracy w D.S S. P.P. S.A. w K. Ustalił, że pismem z dnia 17 lutego 1998 r. strona pozwana zawiadomiła Rejonowy Urząd Pracy w K. o zamiarze zwolnienia 200 pracowników w trybie art. 1 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, a następnie dnia 2 marca 1998 r. zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Decyzją o zwolnieniu została także objęta powódka, gdyż zmiany organizacyjne polegały na zlikwidowaniu wszystkich stanowisk pracowników magazynowych, a powódka była właśnie zatrudniona w magazynie, zajmując się prowadzeniem dokumentacji magazynowej. Wskutek reorganizacji prowadzenie dokumentacji obrotu towarowego przejął dział ekonomiczny w ramach zwiększenia zakresu obowiązków zatrudnionych w nim pracowników. Przełożony powódki nie dokonywał wyboru pracowników do zwolnienia, gdyż zwolnienie miało objąć wszystkich pracowników magazynowych, poza jedną osobą podlegającą ochronie jako jedyny żywiciel rodziny, stosownie do postanowień porozumienia z dnia 2 marca 1998 r. W dniu 17 kwietnia 1998 r. pełnomocnik Zarządu pozwanej Spółki oznajmił zebranym w sali konferencyjnej pracownikom pierwszej zmiany, że będą im wręczone wypowiedzenia w związku ze zwolnieniami grupowymi, po czym specjalista do spraw pracowniczych Ewa G. podchodziła do każdego z pracowników i wręczała pisma wypowiadające umowy o pracę. Wręczyła je również i powódce. Powódka zapoznała się z treścią pisma, zatrzymała wręczony jej egzemplarz, lecz odmówiła złożenia podpisu na egzemplarzu przeznaczonym dla pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty