22.09.1999 Kadry i płace

Zasada automatyzmu prawnego

Wyrok SN z dnia 22 września 1999 r. sygn. I PKN 264/99

Przekształcenie stosunku pracy z mocy art. 231 § 1 KP (wejście nowego pracodawcy w prawa i obowiązki dotychczasowego) nie podlega ocenie w aspekcie nadużycia prawa (art. 8 KP). Skutek wynikający z art. 231 § 1 KP jest niezależny od podjęcia przez pracownika pracy u nowego pracodawcy.

Przewodniczący: SSN Teresa Flemming-Kulesza

Sędziowie SN: Walerian Sanetra (sprawozdawca), Jadwiga Skibińska-Adamowicz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 22 września 1999 r. sprawy z powództwa Marka K. przeciwko „I.-A." Spółce z o.o. w K. o ustalenie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 31 lipca 1998 r. [...]

oddalił kasację i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, oddalając jego wniosek dotyczący tych kosztów w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie

W imieniu pozwanego „I.-A." Spółki z o.o. w K. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 31 lipca 1998 r. [...], którym Sąd ten zmienił wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Koninie (z dnia 1 lutego 1996 r. [...]) i ustalił, że strony („I.-A." i powoda Marka K.) łączy stosunek pracy (od dnia 1 marca 1995 r.).

Wyrokiem z dnia 1 lutego 1996 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Koninie oddalił powództwo o ustalenie, że powodowie (w tym Marek K.) pozostają w stosunku pracy z pozwaną spółką „I.-A." w K. w następstwie przejęcia przez nią Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego „U." Spółka z o.o. w K. Sąd ten ustalił, że powodowie (Marek K., Halina K., Marek O. i Hanna S.) byli pracownikami Stacji Obsługi Samochodów [...] w K., która podlegała Przedsiębiorstwu Państwowemu „P." w P. Następnie zawiązali oni spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Przedsiębiorstwo Motoryzacyjne „U.". Spółka ta na podstawie umowy zawartej z PP „P." w P. w dniu 15 stycznia 1990 r. wydzierżawiła stację Obsługi Samochodów (wyodrębnioną organizacyjnie) wraz z pracownikami. Zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu nr 21 z 15 maja 1992 r. wprowadzono zmiany organizacyjne w PP„P."w P., w wyniku których powstało PP „P." w K. To ostatnie przedsiębiorstwo na mocy aneksu do umowy dzierżawy z 6 lipca 1992 r. stało się wydzierżawiającym. Natomiast kolejnym aneksem (w dniu 27 października 1993 r.) § 6 umowy dzierżawy uzyskał brzmienie: „umowa ulega rozwiązaniu automatycznie z upływem 1 miesiąca od daty podjęcia decyzji o likwidacji PP „P." w K. wyłącznie w celu prywatyzacji w oparciu o art. 37 i 38 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych". W dniu 1 marca 1995 r. umowa dzierżawy uległa rozwiązaniu, a likwidator poinformował (pismem z 23 lutego 1995 r.) dzierżawcę „U.", że aktywa i pasywa likwidowanego przedsiębiorstwa przejmuje „I.-A." Spółka z o.o. w K., w związku z czym „U." złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodowie uznali, iż zgodnie z art. 23 § 2 KP spółka „I.-A." stała się z dniem 1 marca 1995 r. stroną w stosunkach pracy z pracownikami likwidowanego przedsiębiorstwa. Sąd pierwszej instancji nie podzielił stanowiska powodów i oddalił powództwo, uznając, iż art. 23 KP nie ma zastosowania do wszystkich wypowiedzianych umów dzierżawy, gdyż przyjęcie takiego poglądu prowadziłoby do obarczenia właściciela „obiektów wszelkimi zobowiązaniami pracowniczymi dzierżawcy". Syndyk masy upadłości miał obowiązek rozwiązania z pracownikami umów o pracę, a spółka „I.-A." miała swobodę w zakresie zawierania umów z pracownikami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty