Bezprawne potracenie wynagrodzenia przez pracodawcę
Wyrok SN z dnia 19 sierpnia 1999 r. sygn. I PKN 206/99
Dochodzenie roszczenia o wynagrodzenie za pracę, bezprawnie potrąconego przez pracodawcę na zaspokojenie długu pracownika wobec osoby trzeciej, nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Przewodniczący: SSN Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca)
Sędziowie: SN Józef lwulski, NSA Bogusław Gruszczyński.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 1999 r. sprawy z powództwa Krystyny S.-W. przeciwko Sądowi Wojewódzkiemu w K. o zapłatę wynagrodzenia, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy z dnia 17 września 1998 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Powódka Krystyna S.-W. żądała w pozwie z dnia 10 marca 1997 r. zasądzenia od Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie kwoty 10.467,20 zł z odsetkami ustawowymi oraz odsetkami od tych odsetek za okres od wytoczenia powództwa. Na żądaną kwotę składały się części wynagrodzenia należnego powódce z tytułu wykonywania pracy sędziego Sądu Wojewódzkiego-Sądu Gospodarczego w K., a bezpodstawnie -jak twierdziła powódka - potrąconego w okresie od maja 1994 r. do września 1995 r., z powołaniem się na tytuł wykonawczy wystawiony przez Bank Spółdzielczy w S.
Pozwany Sąd Wojewódzki w K. nie kwestionował faktu dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę powódki na podstawie tytułu wystawionego przez Bank Spółdzielczy w S. Pozwany przyznał, że potrącenia te były nieprawidłowe, gdyż Bank Spółdzielczy, nie będąc organem egzekucyjnym, nie był uprawniony do prowadzenia egzekucji. Pomimo to strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa, twierdząc, że roszczenia powódki są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i to co najmniej z trzech powodów [...]. Po pierwsze, powódka nie poniosła żadnej szkody, skoro w wyniku przedmiotowych potrąceń uzyskała zmniejszenie swego zadłużenia wobec Banku. Po drugie, przez ponad półtora roku istniała co najmniej dorozumiana zgoda powódki na dokonywane potrącenia. Po trzecie, w odpowiednim postępowaniu egzekucyjnym, które byłoby wdrożone, gdyby nie doszło do przedmiotowego sposobu zaspokojenia wierzytelności Banku, powódka poniosłaby dodatkowo koszty egzekucyjne. Co więcej - zdaniem strony pozwanej -jeśli powódka uzyskałaby wyrok uwzględniający jej żądanie, to jest w wysokim stopniu prawdopodobne, że taka wierzytelność zostałaby zajęta w postępowaniu egzekucyjnym na rzecz Banku Spółdzielczego w S.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty