Wyrok SN z dnia 8 grudnia 1998 r. sygn. II UKN 350/98
Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające, że śmierć pracownika nie była następstwem wypadku przy pracy uzasadnia oddalenie powództwa o świadczenia uzupełniające dochodzone na podstawie prawa cywilnego w związku z jego zgonem w czasie pracy.
Przewodniczący: SSN Teresa Romer (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Zbigniew Myszka, Jadwiga Skibińska-Adamowicz
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 1998 r. sprawy z powództwa Anieli G. przeciwko [...] Holdingowi Węglowemu S.A. Kopalni Węgla Kamiennego „S.” w K. o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 19 grudnia 1997 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrokiem z dnia 19 grudnia 1997 r. oddalił apelację powódki Anieli G. od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Katowicach z dnia 21 maja 1997 r., którym oddalono jej roszczenie o zapłatę 15.000 zł skierowane przeciwko Kopalni Węgla Kamiennego „S.”.
Sąd Apelacyjny podał, że powódka roszczenie swoje uzasadniała tym, iż śmierć jej męża nastąpiła wskutek naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz że akcja ratunkowa na dole w kopalni i na powierzchni była prowadzona w sposób sprzeczny z zasadami. Sąd Apelacyjny podkreślił, że w ocenie Sądu Wojewódzkiego zebrany w sprawie materiał dowodowy stworzył pełne podstawy do przyjęcia, iż zgon męża powódki nie nastąpił wskutek okoliczności zawinionych przez stronę pozwaną bowiem przyczyną zgonu był zawał serca jako następstwo ostrego stadium schorzenia samoistnego w postaci choroby wieńcowej. Sama akcja ratownicza była przeprowadzona prawidłowo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty