20.10.1998 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 20 października 1998 r. sygn. I PKN 392/98

Ryczałt ustalony na podstawie § 14 ust. 1 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1994 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (M.P. z 1995 r. Nr 1, poz. 10 ze zm.) może być wyższy lub niższy od kwoty wynikającej z zastosowania przepisów określających wysokość diet.

Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 20 października 1998 r. sprawy z powództwa Barbary K. przeciwko „Z." Spółce z o.o. w Z. o wynagrodzenie, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 23 kwietnia 1998 r. [...]

oddalił kasację i nie obciążył powódki kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W imieniu powódki Barbary K. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 23 kwietnia 1998 r. [...], którym Sąd ten: 1. zmienił wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Zgorzelcu (z dnia 16 maja 1997 r. [...]) w ten sposób, że powództwo oddalił, 2. zażalenie powódki nazwane nieściśle apelacją odrzucił oraz 3. zniósł wzajemnie koszty postępowania apelacyjnego. Sąd Pracy zasądził na rzecz powódki Barbary K. od pozwanego Zakładu „Z." Spółka z o.o. w Z. kwotę 6.678,50 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 16 maja 1997 r. Rozstrzygnięcie swoje Sąd ten oparł na następujących ustaleniach. Powódka zatrudniona była u strony pozwanej od 8 lutego 1995 r. do 31 sierpnia 1996 r. W czasie zatrudnienia odbyła kilkanaście kilkudniowych lub kilkunastodniowych podróży służbowych do Niemiec. Po powrocie przedstawiała rachunki i otrzymywała wypłatę w markach niemieckich. Podczas podróży służbowych miała zapewnione noclegi. Strona pozwana wypłacała powódce po 46 marek za jeden dzień. Z przepisów zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1994 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (M.P. z 1995 r. Nr 1, poz. 10) wynika, że dieta przy wyjazdach do Niemiec wynosi 66 marek. Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Pracy przyjął, że powódce należy się wyrównanie nie opłaconej diety, gdyż nie miała ona zapewnionego wyżywienia, a celem diety jest między innymi pokrywanie kosztów wyżywienia. Za nietrafne uznał Sąd Pracy stanowisko strony pozwanej, że mogła ustalić ryczałt w kwocie niższej niż wysokość diety określona w zarządzeniu z 28 grudnia 1994 r. Przyjmując zasadność powództwa Sąd ten dokonał przeliczenia marki niemieckiej na złote według kursu z dnia orzekania i zasądził równowartość w złotych z odsetkami od dnia wyroku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty