25.04.1996

Uchwała SN z dnia 25 kwietnia 1996 r., sygn. I KZP 3/96

Użyte w art. 60 § 2 k.k. określenie „ponownie” oznacza, że dla przyjęcia powrotu sprawcy do przestępstwa – popełnionego w warunkach określonych w tym przepisie – konieczne jest uprzednie skazanie sprawcy z zastosowaniem art. 60 § 1 k.k., ale nie za jakiekolwiek przestępstwo umyślne, lecz albo za takie samo przestępstwo, jak aktualnie zarzucone (tożsamość jednostkowa), albo za przestępstwo należące do tej samej grupy przestępstw, które zostały wymienione w art. 60 § 2 k.k. (tożsamość rodzajowa).

Sąd Najwyższy w sprawie Mirosława J., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Katowicach postanowieniem z dnia 19 grudnia 1995 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy dla przyjęcia powrotu do przestępstwa przewidzianego w art. 60 § 2 k.k. konieczne jest, aby uprzednie skazanie nastąpiło:

a) za jakiekolwiek przestępstwo umyślne,

b) za przestępstwo takie samo (identyczne), jak przestępstwo aktualnie zarzucane,

c) za przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwa przeciwko mieniu, popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia?”

– uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Katowicach zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy, a mianowicie, jakie warunki są konieczne, aby można było przyjąć powrót sprawcy do przestępstwa przewidziany w art. 60 § 2 k.k. Wprawdzie Sąd ten przedstawił w pytaniu trzy takie sytuacje, które – w jego ocenie – mogą mieć znaczenie dla rozważanego zagadnienia, to jednak, z uwagi na uprawnienia Sądu Najwyższego wynikające z art. 390 § 1 k.p.k., upoważniające do dokonania zasadniczej wykładni ustawy, przyjąć należy, że przedmiotem wykładni, gdyż o to w sprawie w istocie chodzi, powinna być interpretacja słowa „ponownie”, użytego w art. 60 § 2 k.k.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty