12.03.1996

Uchwała SN z dnia 12 marca 1996 r., sygn. I KZP 2/96

Ustawą „względniejszą dla sprawcy” w rozumieniu art. 2 § 1 k.k. jest ta ustawa, której wybór opiera się na ocenie całokształtu konsekwencji wynikających dla niego z zastosowania obydwu wchodzących w grę ustaw, przy czym ocena ta musi być dokonana z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy. W związku z powyższym stosowanie kary dożywotniego pozbawienia wolności do przestępstw popełnionych przed wejściem w życie ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. nowelizującej kodeks karny (Dz.U. nr 95, poz. 475) i zagrożonych karą śmierci dopuszczalne jest wówczas, gdy in concreto jest dla sprawcy względniejsze.

Sąd Najwyższy w sprawie Jana F., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, postanowieniem z dnia 19 grudnia 1995 r., do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni:

„Czy dopuszczalne jest stosowanie kary dożywotniego pozbawienia wolności do przestępstw popełnionych przed wejściem w życie ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. nowelizującej kodeks karny (Dz.U. nr 95, poz. 475) i zagrożonych karą śmierci?”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty