14.11.1996 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 14 listopada 1996 r. sygn. I PKN 8/96

Emeryt może, na podstawie art. 3581 § 3 KC w związku z art. 300 KP, żądać zapłaty ekwiwalentu za węgiel według jego aktualnych cen, mimo że układ zbiorowy pracy określał kwotowo wartość jednej tony węgla a pracodawca wypłacał w terminie kwoty wyższe niż wynikające z tego układu, lecz niższe od rynkowej ceny węgla.

Przewodniczący SSN: Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie: SN Maria Mańkowska, SA Mieczysław Bareja (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej Jana Szewczyka, po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 1996 r. sprawy z powództwa Józefa M. i Czesława K. przeciwko 1) Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki "S." w T., 2) Kopalni Siarki "M." w T. o ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy, na skutek kasacji wniesionej przez Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 29 lutego 1996 r., [....]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający ten wyrok, wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Tarnobrzegu [...] z dnia 28 listopada 1995 r. i sprawę przekazał Sądowi Rejonowemu-Sądowi Pracy w Tarnobrzegu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Powodowie Józef M. i Czesław K., będący na emeryturze, w pozwie skierowanym do Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Tarnobrzegu w dniu 20 maja 1994 r. wnosili o zasądzenie na ich rzecz od Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki "S." w T. różnicy pomiędzy wypłaconym im w latach 1992-1993 ekwiwalentem pieniężnym za deputat węglowy a ekwiwalentem pieniężnym wypłaconym w tych latach przez zakład pracy pracownikom pozostającym nadal w zatrudnieniu. Nie godzili się na zastosowanie różnych stawek wysokości ekwiwalentu za jedną tonę węgla deputatowego w zależności od tego, czy wynagrodzenie pracownika uległo ubruttowieniu oraz czy przepisy podatkowe zwalniają należności z tytułu ekwiwalentu pieniężnego przysługujące emerytom i rencistom od podatku dochodowego, czy też nie. W kolejnych pismach procesowych z dnia 17 czerwca, 24 czerwca, 18 listopada 1994 r. oraz na rozprawie w dniu 17 listopada 1994 r. zmienili żądanie pozwu, domagając się wyrównania ekwiwalentu pieniężnego przez wyliczenie jego wysokości odpowiadającej rynkowym cenom w poszczególnych latach, z tym, że ostatecznie żądaniami w sprawie objęli lata 1991-1994. W toku procesu, w związku ze zmianami organizacyjnymi pozwanego zakładu pracy po stronie pozwanej powództwo częściowo zostało skierowane przeciwko Kopalni Siarki "M." w T.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty