Wyrok SN z dnia 5 czerwca 1996 r. sygn. I PRN 104/95
Nie stanowi samowolnego uchylania się od wykonywania pracy, w rozumieniu art. 65 § 1 KP zdanie 1 (porzucenia pracy), zachowanie się pracownika polegające na stawianiu się w zakładzie pracy i odmowie wykonywania pracy wyznaczonej mu przez pracodawcę, jeżeli przyczyną takiego zachowania jest oparte na realnych podstawach przekonania tego pracownika (znajdujące wyraz w wytoczonym przez niego procesie), że pracodawca narusza wobec niego przepis art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.), odmawiając zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy.
Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski, Maria Mańkowska
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 1996 r. sprawy z powództwa Czesława L. przeciwko [...] Fabryce Mebli "Z." S.A. w Z.G. o ustalenie i zapłatę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" [...] od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Zielonej Górze z dnia 21 czerwca 1995 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu-Sądowi Pracy w Zielonej Górze do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Powód Czesław Laska wniósł powództwo przeciwko [...] Fabrykom Mebli "Z.§ S.A. w Z.G. o ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami na podstawie umowy o pracę na czas nie określony oraz o zasądzenie od strony pozwanej na jego rzecz kwoty 595 zł tytułem wynagrodzenia za pracę. Zarzucił stronie pozwanej, że bezpodstawnie uznała, iż porzucił on pracę i że umowa o pracę łącząca strony wygasła. Podniósł także, że strona pozwana przestała wypłacać mu - począwszy od października 1994 r. - wynagrodzenie za pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty