Wyrok SN z dnia 13 marca 1996 r. sygn. II PR 1/96
W sytuacji, gdy pracownik po otrzymaniu renty inwalidzkiej z tytułu choroby zawodowej (wypadku przy pracy) był nadal zatrudniony, bieg 3 - letniego terminu przedawnienia określonego w art. 442 § 1 zdanie 1 KC rozpoczyna się od dnia dowiedzenia się o zaistnieniu szkody w postaci różnicy dochodu osiąganego przez niego po doznaniu szkody, a dochodami, które uzyskiwałby gdyby szkody nie doznał.
Przewodniczący SSN: Stefania Szymańska (autor uzasadnienia)
Sędziowie SN: Jerzy Kuźniar (sprawozdawca), Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, przy udziale Prokuratora Witolda Bryndy, po rozpoznaniu w dniu 6 marca 1996 r. sprawy z powództwa Józefa P. przeciwko [...] Holdingowi Węglowemu KWK "K." w K. o rentę wyrównawczą, na skutek rewizji powoda od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Katowicach z dnia 12 lipca 1995 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu-Sądowi Pracy w Katowicach do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Powód Józef P. w pozwie z dnia 25 maja 1995 r. wniósł o zasądzenie od [...] Holdingu Węglowego SA "K." w K. renty wyrównawczej stanowiącej różnicę pomiędzy otrzymywaną rentą inwalidzką z tytułu choroby zawodowej a wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby w dalszym ciągu pracował - za okres od 1 czerwca 1992 r. i nadal z ustawowymi odsetkami.
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Katowicach ustalił, iż powód został zatrudniony w pozwanym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w dniu 25 lipca 1980 r., początkowo jako robotnik niewykwalifikowany pod ziemią, a następnie jako ładowacz pod ziemią, a od dnia 9 kwietnia 1985 r. jako palacz-konserwator. Decyzją z dnia 27 października 1987 r. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dla województwa k. stwierdził, że powód cierpi na chorobę zawodową w postaci schorzenia skóry, przy czym schorzenie to pozostaje w związku z warunkami pracy u strony pozwanej. Orzeczeniem z dnia 12 stycznia 1988 r. OKiZ zaliczyła powoda do III-ej grupy inwalidów z tytułu choroby zawodowej, w związku z czym pozwany otrzymał od dnia 6 sierpnia tego roku odpowiednią rentę inwalidzką, którą pobiera do chwili obecnej. Od dnia 1 stycznia 1992 r. powód był zatrudniony w pozwanym zakładzie pracy w połowie wymiaru czasu pracy na stanowisku palacza-konserwatora, a od 1 stycznia 1993 r. jako dozorca. Umowa o pracę uległa rozwiązaniu z dniem 31 maja 1995 r. na skutek wypowiedzenia jej przez pozwanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty