17.05.1995 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 17 maja 1995 r. sygn. I PRN 9/95

Umową cywilnoprawną (umową dzierżawy) nie można wyłączyć stosowania art. 231 k.p. Wejście przez nowy zakład pracy w prawa i obowiązki objęte stosunkiem pracy z pracownikami przejmowanego (wydzielonego) zakładu pracy następuje z mocy samego prawa i jest niezależne od tego, jak ta kwestia uregulowana została między stronami umowy cywilnoprawnej stanowiącej podstawę przejęcia.

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Kazimierz Jaśkowski, Adam Józefowicz

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Stefana Trautsolta, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 1995 r. sprawy z powództwa Barbary S. przeciwko Sanatorium Uzdrowiskowemu "M." w M.-Z. o ustalenie istnienia stosunku pracy, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie z dnia 30 marca 1994 r., [...]

uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Rejonowego--Sądu Pracy w Nowym Sączu z dnia 14 grudnia 1993 r., [...] i przekazał sprawę temu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Powódka Barbara S. pozwem skierowanym przeciwko Sanatorium Uzdrowiskowemu "M." w M.-Z. domagała się ustalenia istnienia stosunku pracy oraz zobowiązania strony pozwanej do dopuszczenia jej do pracy. W uzasadnieniu żądania podniosła, że do pracy u strony pozwanej została "przekazana" na mocy porozumienia stron z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "G.".

Strona pozwana wnosiła natomiast o oddalenie powództwa podnosząc, że powódka była pracownikiem PW"G.", przy czym strona pozwana przejmując Sanatorium od PW"G." nigdy nie zobowiązała się do przejęcia wszystkich pracowników PW "G.".

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Nowym Sączu wyrokiem z dnia 14 grudnia 1993 r., [...] oddalił powództwo. Rozstrzygnięcie to Sąd ten oparł na następujących ustaleniach. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "G." wydzierżawiło Sanatorium Uzdrowiskowe "M." i przejęło wszystkich zatrudnionych w nim pracowników według stanu na dzień 31 grudnia 1992 r. Z dniem 5 stycznia 1993 r. w Sanatorium "M." - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "G." Oddział M.-Z. na stanowisko zastępcy Dyrektora-Pełnomocnika zatrudniona została powódka Barbara S. Podstawą jej zatrudnienia była umowa o pracę zawarta na czas nie określony. Z dniem 5 marca 1993 r. na stanowisko Dyrektora Naczelnego powołany został Andrzej G. W maju 1993 r. doszło do wypowiedzenia umowy dzierżawy i strona umowy - PW "G." (z jednej strony) oraz Federacja Zakładowych Organizacji Związkowych "M." i Związek Zakładowy Przemysłu Elektromaszynowego (z drugiej strony) uzgodniły, że z dniem 1 maja 1993 r. nastąpi przejęcie 20 osób z personelu medycznego, pozostali zaś pracownicy mają zostać przejęci w drodze porozumienia stron i zakładów pracy po upływie okresu wypowiedzenia umowy dzierżawy. Sanatorium stosownie do postanowienia umowy dzierżawy (§ 10 ust. 3) miało przejąć pracowników w liczbie zabezpieczającej podstawową działalność obiektu. Wskutek protestu załogi nie doszło do podziału pracowników na dwie grupy i podczas zebrania w dniu 8 maja 1993 r. uzgodniono, że przejęci zostaną jednocześnie wszyscy pracownicy, którzy zatrudnieni byli na dzień 31 grudnia 1992 r. Z dniem 31 sierpnia 1993 r. PW"G." przygotowało listę pracowników do przekazania, na której umieszczono także powódkę. Jednakże Sanatorium "M." odmówiło przejęcia powódki, gdyż zatrudniona ona została w tym Sanatorium po dniu 31 grudnia 1992 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty