29.03.1995 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 29 marca 1995 r. sygn. III ARN 5/95

W postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym dotyczącym rejestracji pojazdu samochodowego, organ administracyjny ani sąd administracyjny nie są właściwe do ustalenia na podstawie art. 169 kodeksu cywilnego uzyskania prawa własności pojazdu samochodowego, nabytego od osoby nieuprawnionej; ustalenie to należy do sądów powszechnych (art. 189 k.p.c.).

Przewodniczący SSN: Adam Józefowicz

Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Józef lwulski, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Janusz Łętowski

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 29 marca 1995 r. sprawy ze skargi Adama S. na decyzję Wojewody Ł. z dnia 25 października 1993 r. [...] w przedmiocie wycofania samochodu z ruchu na stałe, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 25 marca 1994 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i oddalił skargę.

Uzasadnienie

W dniu 26 maja 1993 r. Adam S. uzyskał w Urzędzie Miasta Ł. zarejestrowanie samochodu osobowego marki Opel Kadett (wyprodukowanego w 1981 r.), na podstawie umowy kupna-sprzedaży tego samochodu i dowodu rejestracyjnego wystawionego przez Urząd Miejski w D.G. poprzedniemu właścicielowi którym - według tych dokumentów był Józef D.

Dopiero w ramach rutynowych powiadomień pomiędzy zainteresowanymi Urzędami okazało się, że Józef D. nigdy nie był właścicielem przedmiotowego samochodu i nie brał udziału w jego sprzedaży. Przedstawiony przez Adama S. dowód rejestracyjny rzekomo wystawiony przez Urząd Miejski w D.G. w rzeczywistości został sporządzony na druku, którego ten Urząd nie wydawał a umieszczone na nim pieczęcie zostały podrobione.

W tej sytuacji Prezydent Miasta Ł., stosownie do art. 145 § 1 k.p.a., wznowił postępowanie rejestracyjne a następnie wydał w dniu 8 września 1993 r. decyzję uchylającą przedmiotową rejestrację samochodu na rzecz Adama S. oraz orzekł o wycofaniu tego samochodu na stałe z ruchu z zobowiązaniem Adama S. do zwrotu tablic rejestracyjnych. W podstawie prawnej tej decyzji powołane zostały przepisy art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (jednolity tekst: Dz. U. z 1992 r., Nr 11, poz. 41) oraz § 3 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 kwietnia 1993 r. w sprawie rejestracji, likwidacji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 37, poz. 164).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty