Uchwała SN z dnia 22 grudnia 1993 r., sygn. I KZP 30/93
Funkcjonariusz Straży Miejskiej w razie dopuszczenia się wobec niego czynnej napaści w związku z pełnieniem obowiązków w służbowych korzysta z ochrony prawnej przewidzianej w art. 233 k.k., a nie w art. 234 k.k.
Sąd Najwyższy w sprawie Kazimierza K., po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 390 § 1 k.p.k. przez Sąd Wojewódzki w Opolu, postanowieniem z dnia 30 września 1993 r. zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni:
Czy funkcjonariusz Straży Miejskiej w czasie wykonywania obowiązków służbowych korzysta ze szczególnej ochrony prawnej przewidzianej w art. 234 § 1 k.k. i czy taką ochroną są objęte czynności wykonywane w czasie, gdy Straż Miejska działa bez należytego umocowania prawnego? uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.
Uzasadnienie
Przedstawione zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującego stanu faktycznego. Na Arkadiusza K., jako funkcjonariusza Straży Miejskiej w O., w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych Kazimierz K. dopuścił się napaści w ten sposób, że uderzył go pięścią w twarz, powodując u pokrzywdzonego liczne obrażenia, które naruszyły funkcje narządów ciała na okres poniżej 7 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty