30.09.1993 Obrót gospodarczy

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 30 września 1993 r., sygn. III AZP 9/93

Sąd Najwyższy przy udziale prokuratora po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

„Czy egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia kierowania pojazdami stanowi czynność organu administracji, do której mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, a w szczególności przepis art. 21 § 1 pkt 3 k.p.a. ustalający właściwość miejscową organu administracji państwowej tej czynności?”

podjął następującą uchwałę:

Do egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami (art. 73 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. – Prawo o ruchu drogowym – tekst jednolity Dz.U. z 1992 r., nr 11, poz. 41 ze zm.) nie stosuje się art. 21 § 1 pkt 3 k.p.a.

Uzasadnienie

1. Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie przedstawionego we wniosku zagadnienia prawnego dotyczącego charakteru prawnego czynności egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia kierowania pojazdami wynikło na tle wpływających do niego skarg obywateli, wskazujących na utrwalającą się praktykę odmawiania przez ośrodki egzaminowania dopuszczenia do egzaminów osób nie mieszkających w województwie, w którym działa dany ośrodek. Praktyka ta wiąże się – zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich – ze stanowiskiem zajętym przez Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej i przekazaniem go wojewodom, którzy ośrodki egzaminowania kierowców organizują i nadzorują. Według tego stanowiska egzaminowanie osoby ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami jest czynnością administracyjną, która dokonywana jest w ramach i na zasadzie kodeksu postępowania administracyjnego, co oznacza, że należy respektować m.in. zawartą w art. 21 § 1 pkt 3 tego kodeksu zasadę ustalania właściwości miejscowej organu administracji państwowej według miejsca zamieszkania strony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty