27.07.1993

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 27 lipca 1993 r., sygn. III AZP 8/93

Przewodniczący: Prezes SN J. Wasilewski, Sędziowie SN: J. Borkowski (sprawozdawca), A. Filcek, T. Flemming-Kulesza, A. Józefowicz (współsprawozdawca), W. Masewicz, W. Sanetra.

 

Sąd Najwyższy na poniższe pytanie prawne Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego:

Czy wojewodzie jako organowi administracji rządowej, a zarazem reprezentantowi Skarbu Państwa służy prawo wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej uchylającą decyzję wojewody o odmowie komunalizacji określonego składnika mienia ogólnonarodowego i stwierdzającą nabycie składnika takiego mienia przez określoną gminę /związek gmin/ na mocy ustawy z 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych /Dz.U. nr 32 poz. 191 ze zm./?

podjął uchwałę:

 Wojewodzie nie służy skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych /Dz.U. nr 32 poz. 191 ze zm./.

Uzasadnienie

I. Z mocy art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej /Dz.U. nr 16 poz. 94 ze zm./ do Konstytucji RP został wprowadzony przepis art. 42a, stanowiący, że "wojewoda jest organem administracji rządowej oraz przedstawicielem rządu w województwie". Ustawa Konstytucyjna z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 84 poz. 426/ w art. 69 stanowi, co następuje:

"1. Wojewoda jest organem administracji rządowej oraz przedstawicielem Rady Ministrów w województwie. 2. Tryb powołania i odwołania, a także zakres działania wojewodów określa ustawa".

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej /Dz.U. nr 21 poz. 123 ze zm./ wojewoda wykonuje w terenie zadania administracji rządowej, a stosownie do przepisu art. 3 ust. 1 cyt. ustawy "wojewoda rozpatruje sprawy indywidualne należące do jego zakresu działania". Dodać trzeba jeszcze, że na zasadzie art. 4 ust. 1 tejże ustawy "do wojewody należą wszystkie sprawy z zakresu administracji rządowej w województwie nie zastrzeżone dla innych organów tej administracji". Uregulowanie zawarte w art. 3 ust. 1 cyt. ustawy odpowiada w pełni wszystkim przesłankom stosowania przy rozstrzyganiu spraw indywidualnych przez wojewodę przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, co wynika z brzmienia art. 1 par. 1 pkt 1 Kpa. Powołany art. 1 par. 1 pkt 1 Kpa wymienia cztery przesłanki wyznaczające zakres jego stosowania: a/ podmiotową - ma to być organ administracyjny, b/ działający w zakresie swojej właściwości, c/ orzekający w sprawie indywidualnej, czyli charakteryzującej się podwójną konkretnością /osoby i uprawnień/, d/ rozstrzygający tę sprawę przez wydanie decyzji administracyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty