14.10.1993 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 14 października 1993 r., sygn. III CZP 141/93

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa Handlowego „Hatax” w S. przeciwko Zakładom Przetwórstwa Spożywczego „Igloopol” w D. o 5.048.000 zł. po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Siedlcach postanowieniem z dnia 24 sierpnia 1993 r. I Cr 331/93 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„1. Czy podstawą powództwa z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. może być potrącenie, jeśli dłużnik mógł skorzystać z zarzutu potrącenia w postępowaniu rozpoznawczym poprzedzającym wydanie wyroku będącego tytułem egzekucyjnym?

2. Czy sprawa z powództwa opartego na art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. tocząca się z udziałem podmiotów gospodarczych o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, którym jest zaopatrzony w klauzulę wykonalności wyrok sądu gospodarczego, jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z 24 maja 1989 roku po rozpoznaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33 poz. 175)?”

podjął następującą uchwałę:

Podstawą powództwa z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. może być potrącenie, mimo że powód zarzut potrącenia mógł zgłosić w postępowaniu rozpoznawczym w sprawie, w której został wydany tytuł wykonawczy; ocena charakteru sprawy z powództwa przeciwegzekucyjnego jako sprawy gospodarczej dokonywana jest na podstawie działu IVa k.p.c. normującego postępowanie w sprawach gospodarczych oraz ustaw związkowych traktujących o podmiotach gospodarczych i prowadzeniu działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne