Uchwała SN z dnia 9 lipca 1993 r., sygn. III CZP 91/93
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Skarbu Państwa Kierownika Urzędu Rejonowego o wpis do księgi wieczystej po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Przemyślu postanowieniem z dnia 20 maja 1993 r. I Cz 34/93 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
1. Czy dla dokonania wpisu prawa własności w księdze wieczystej w odniesieniu do nieruchomości, które z mocy samego prawa w trybie art. 32 ust. 2 ustawy z 20.III.1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz.U. 1950, nr 14, poz. 130) stanowiły majątek Skarbu Państwa, wymagalne było wydanie decyzji przez właściwy organ administracji państwowej, czy też stanowiła o powyższym powołana norma prawa sama przez się?
2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pierwsze pytanie oraz niestwierdzenia powyższej okoliczności stosowną decyzją, który organ i w jakiej formie zobowiązany będzie do wydania stosownej decyzji?
podjął następującą uchwałę:
Dla dokonania w księdze wieczystej wpisu prawa własności Skarbu Państwa nieruchomości, które z mocy art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz.U. nr 14, poz. 130) stały się majątkiem Państwa, wydanie decyzji właściwego organu administracji państwowej nie było wymagane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty